Pénzcentrum • 2009. február 12. 12:00
Egy amerikai kommunikációs műhold és egy már használaton kívüli orosz szatellit csapódott egymásnak tegnap az űrben. Az eddig példátlan eset körülbelül 800 kilométeres magasságban történt Szibéria felett. A műholdak megsemmisültek és egy 2-300 darabból álló törmelékfelhőt hagytak maguk után. A NASA és az orosz űrkutatási intézet szerint az ütközés nem jelent veszélyt a Nemzetközi Ûrállomásra.
A szakértők szerint a kisebb alkatrészek és a rakétákról leváló daraboktól eltekintve első alkalommal fordult elő, hogy két ekkora méretű földkörüli pályán mozgó mesterséges hold egymásnak csapódjon. Az ütközés magyar idő szerint tegnap este hat óra előtt 5 perccel történt Oroszország keleti területei felett.
A balesetben megsemmisült az amerikai Iridium távközlési cég egyik műholdja és egy már kiszolgált orosz szatellit. Az űrkutatási hivatal még vizsgálja az okokat, a kutatásban a védelmi minisztérium emberei is részt vesznek. A műholdak 28 ezer kilométer per órás sebességgel csapódtak egymásnak, óriási törmelékhalmazt hagyva maguk után.
A kutatók szerint a 350 kilométer magasan keringő Nemzetközi Ûrállomás nincs veszélyben, de az ügynökségnél az ettől magasabb tartományban található Földet pásztázó műholdja miatt aggódnak. Az oroszok is megerősítették, hogy a törmelék nem veszélyezteti az űrállomást, a kutatók folyamatosan nyomon követik a roncsfelhő útját.
A károsult távközlési cég ügyfelei a hiba kijavításáig korlátozásokra készülhetnek, az Iridium 30 napon belül aktiválja a már pályára állított tartalék egységet. A NASA nem halasztja el a február 22-re tervezett missziót sem, az amerikaiak szerint az ütközés nem veszélyezteti a jövő vasárnapra tervezett küldetést.