Pénzcentrum • 2009. február 2. 11:00
A nehéz anyag körülmények közé került vállalkozásokat, és magánszemélyeket egyaránt arra kényszeríttette a válság, hogy bármi áron, de megőrizzék jövedelmüket, ha kell, akár csalások árán is. Erre utalnak a KPMG 2008-as csalási statisztikái is.
Bár a statisztikák elsősorban Nagy-Britanniára vonatkoznak, az összefüggés feltehetően máshol is igaz, hiszen az embereket mindenütt kellemetlenül érinti a mostani gazdasági helyzet.
A 2008-ban bíróság elé került csalások mintegy 1,1 milliárd fontnyi vagyont érintettek a szigetországban, ami 1995-óta rekord mértékűnek számít, sőt a KPMG 21 éve működő Fraud Barométerének (csalás-statisztika) történelme során csak egyetlen évben számoltak be magasabb összegű csalásról.
A vállalati pénzügyi csalások, kreatív könyvelések tavaly ötszörösükre nőttek, mintegy 125 millió fontnyi kárt okozva ezzel.
Phillip Davidson, a KPMG egyik európai vezetője a Telegraphnak azt mondta: "a cégek csökkenő árbevétele, és az egyre nagyobb eladósodottsága arra ösztönzik a vezetőket, hogy kisebb stiklik árán leplezni próbálják a hitelezők előtt a vállalatok pénzügyi helyzetét, remélve, hogy még azelőtt kedvezőbbé válik a működés, hogy az esetre fény derülne."
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
De nem csak vállalatok, magánszemélyek ügyei is bíróság elé kerültek, mint például azé a midland-i nőé, aki 250 ezer fontot sikkasztott el két éven keresztül cégétől, méghozzá 70 ezer fontot érmék formájában, ugyanis a vállalkozás italautomaták üzemeltetésével foglalkozott.
Nagy-Britannia súlyos csalások kivizsgálásával foglalkozó hivatala (SFO) a helyzet súlyosbodását megelőzendő létrehozott egy forródrotót is, ahova a lakosság tehet bejelentéseket, amennyiben csalást vél felfedezni cégénél.