Pénzcentrum • 2009. január 20. 05:40
A fekete elnök útja a Fehér Házig Az amerikai alkotmány szerint a választásokat követő év januárjának 20. napján a Legfelsőbb Bíróság elnöke iktatja be a választott elnököt. Barack Obama pontosan délben teszi le a hivatali esküt, amit követően minimum négy évig a világ legbefolyásosabb vezetője és a legismertebb közszereplők egyikévé válik. Azonban hosszú és rögös út vezetett ideáig!
Az alkotmány értelmében a világon többi demokratikus országától eltérően az amerikai elnök egy személyben államfő, kormányfő és a fegyveres erők főparancsnoka. Barack Hussein Obama1961. augusztus 4-én Hawaii állam fővárosában, Honoluluban látta meg a napvilágot egy még akkor is szokatlan vegyes házasság első gyermekeként.
Barack Obama gyermekként édesanyjával
Édesanyja sajnos nem élhette meg a történelmi pillanatot, Stanley Ann Dunham 1995-ben 53 évesen hunyt el. Édesapja, a kenyai származású idősebb Barack Obama közgazdaságtant tanult a Harvard, majd a Hawaii Egyetemen.
Itt ismerkedtek meg és házasodtak össze, mivel több államban ekkor még tiltott volt a fehérek és a feketék közötti házasság.
Barack még gyermek volt, amikor a szülei elváltak, majd egy nyolc éves indonéz kitérő után (édesanyja oda ment újra férjhez, féltestvérei is születtek) visszatért Hawaiira, ahol a nagyanyja nevelte tovább. 1979-ben kiváló eredménnyel érettségizett, majd a Columbia és a Harvard Egyetemen végezte el jogi és politológiai tanulmányait.
Az ország első afroamerikai elnöke eleinte jogászként dolgozott, majd jogtudományt tanított a Chicagói Egyetemen. A politikai pálya szele első alkalommal 31 évesen csapta meg, néhány aktív év és feltörekvő cselekedet után 1996-ban bekerült Illinois állam szenátusába, majd megválasztották az egészségügyi bizottság élére.
Munkája során mindig a szívügye volt a szegény családok megsegítése, dolgozott a betegbiztosítás nélküli emberek támogatásán, közbenjárt az AIDS-ellenes kampányokra szánt pénzek felemelése érdekében. Bár 2000-ben még elvérzett legfőbb riválisával szemben a képviselőházi helyért folytatott küzdelemben, 2004-től azonban töretlenül ível felfelé a pályája.
2004-ben elsöprő fölénnyel, 70 %-kal került be az amerikai szenátusba, kampányát segítették a republikánus jelültek körüli botrányok és neves magán és jogi személyek támogatása. Négy éve kezdte meg munkáját a szenátusban, ahol nem sokkal az első általános törvénytervezetek benyújtását követően rendkívül kényes kérdésekbe is beletenyerelt.
Rengeteg támogatóra tett szert, amikor az amerikai csapatok Irakból történő visszavonását kezdeményezte. Elnöki ambícióiról első alkalommal 2006-ban nyilatkozott, hivatalosan 2007 februárjában jelentette be az elnökválasztáson való indulását. A demokraták közötti csatát az elnökjelölt pozícióért sikerrel vette Hillary Clinton ellenében, akivel innen kezdve együtt küzdöttek a végső sikerért.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az elnök pecsétje
Barack ezt a szöveget mondja majd el délben, miután kezét a Bibliára tette:
"Én, Barack Obama ünnepélyesen esküszöm, hogy az Egyesült Államok elnökének tisztét híven gyakorolom, és legjobb képességeim szerint fenntartom, óvom és megvédem az Egyesült Államok alkotmányát. Isten engem úgy segéljen!".
Barack Obama 20 évvel ezelőtt ismerte meg a szintén jogász végzettségű Michelle Robinsont, akivel 1992-ben kelt egybe. Házasságuk gyümölcse az 1998-ban született Malia és a 2001-ben világra jött Natasha. A család egészen eddig Chicagóban élt, de most átteszik székhelyüket a mindenkori elnöki rezidenciába, a Fehér Házba.
Elnökök Washingtontól Obamáig: négyen váltak gyilkosság áldozatává!