A vásárlás veszélyes üzem: miért nem tudunk ellenállni az áruknak?

Pénzcentrum2009. január 19. 15:00

Aki spórolni szeretne, és nem akar felesleges holmikat összevásárolni, jobb, ha le se veszi a polcról a portékát, mert onnantól, hogy kezünkbe vesszük, bizony elkap a gépszíj - legalábbis egy amerikai kutatás eredményei szerint.

Az Ohio State University által készített kutatás eredményei szerint, elég csak megérinteni egy terméket, és máris hajlamosak vagyunk akár többet is fizetni, csak miénk legyen a portéka.

Sokakban ugyanis már azelőtt kialakul egy birtoklás érzet, mielőtt kifizetné az árut. A kísérlet során a résztvevőknek odaadtak egy kávéscsészét, amit megnézhettek, megfoghattak, az egyik csoport 10, a másik 30 másodpercig, majd árverésre bocsátották terméket.

Az árverés is kétféleképpen zajlott, az egyiknél nyitott formában történt a licitálás, vagyis ismerték a már felajánlott összeget, a másiknál mindenki úgy ajánlott árat, hogy nem ismerte a többiek értékelését. Természetesen mindenkivel közölték, hogy mennyibe kerül valójában a csésze.

A licitek alapján azok, akik tovább tartották kezükben a csészét, nagyobb összeget ajánlottak, 7 emberből négy még a bolti árnál is jóval nagyobb összeget adott volna a csészéért.

Az emberek tehát akár olyan értéktelen tárgyakhoz is azonnal kötődni tudnak, mint egy csésze, mivel úgy érzik, az valójában az övék, még ha csak pillanatokig tartották is saját kezükben.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ez a jelenség azonban a kereskedők előtt sem ismeretlen, hiszen ezen az elven működnek például az autószalonokban a nyílt napok, mikor bárki beleülhet egy autóba, és kipróbálhatja, vagy a kisállat kereskedések, ahol kezünkbe vehetjük, simogathatjuk a kiszemelt állatot.

Aki tehát nem szeretne felesleges kiadásokba belefutni, jobb, ha le se emel a polcról olyan terméket, amit nem szeretett volna már az üzletbe menet előtt megvenni, a kísértés ugyanis óriási!

Címkék: