Borbándi Dániel • 2024. november 13. 13:01
Mennyibe kerül Magyarországon stílusosan öltözködni, és mit jelent ez valójában a mindennapokban? Bihari Ádám, a Sprezzatura By Bihari Nápolyi Bespoke Szabóság tulajdonosa szerint egy igényes férfi ruhatárának összeállítása a legtöbb esetben nem csupán esztétikai kérdés, hanem komoly anyagi befektetés is. Az infláció és a divatipar állandó változása hatással van a minőségi alapanyagokra és a kézműves szabóságok áraira is, ám a szakértő szerint ezekben az ínséges időksem sem mindegy, hogy a vásárlók a „fast fashion” mellett döntenek-e, vagy az időtálló, egyedi darabokat választják. Annál is inkább, mert a szakértő szerint bár az igényes öltözködés sokszor tényleg pénzkérdés, azért vannak módok, amik miatt nem minden esetben kell, hogy az legyen.
A stílus sosem megy ki a divatból – tartja a mondás, de vajon mit jelent ez Magyarországon a 21. században? A jó megjelenés értékét kevesen vonják kétségbe, ám az ennek való megfelelés sokszor pénzt is igényel. Vajon mennyibe kerül egy stílusos ruhatár összeállítása? Mi a helyzet a minőségi, egyedi ruhadarabokkal, és van-e különbség a „fast fashion” és a kézzel készített ruhadarabok között? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Bihari Ádám, stílusszakértővel.
Tényleg drága jól öltözni?
Bihari Ádámot elsőként a szabósági piac helyzetéről kérdzetük, hiszen az utóbbi évek inflációja számos iparágat megviselt. Bihari azonban azt tapasztalta, hogy ez a szegmens nem annyira árérzékeny. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az infláció azért a ruhaipar alágazatainak többségét érezhetően érinti.
A szövetek árai az elmúlt két-három évben kb. 20 százalékkal drágultak, de ez ugyanúgy igaz a munkabérekre és a szállítási költségekre is
– fogalmazott.
A stílusszakértőnek korábban nem titkolt célja volt, hogy megváltoztassa a hazai utcaképet, mármint, ami az emberek öltözködési stílusságát illeti. Ezért nem meglepő, hogy Bihari Ádámnak továbbra is hangsúlyos véleménye van a magyar emberek öltözködéséről. És bár kis mértékben, de összességében pozitív tendenciákról tud beszámolni. A szakértő elmondta:
Az elmúlt öt évben több fejlődést tapasztalok, mint az azt megelőző húsz évben. Ez nagy mértékben köszönhető annak, hogy az online vásárlás átvette a hatalmat az offline vásárlással szemben, és olyan márkák is elérhetővé váltak, amiről azelőtt nem is tudtuk, hogy egyáltalán léteznek. A mostani fiatal generációnak köszönhetően a magyar utcakép színesebb, egyedibb és stílusosabb lett, de még mindig van hová az úton. A felöltözöttség (dressed up look) még mindig hiányzik az utcákról, de például az ‘old money’ stílus térhódításának köszönhetően látom a fényt az alagút végén.
Emiatt sokan azt gondolhatnák, bizonyos mértékben nőtt a hazai vásárlók tudatossága. Bihari szerint azonban más okok állnak ennek a hátterében:
Nem a vásárlási tudatosság nőtt, inkább a vásárlási kedv, és egyértelműen a mennyiség van előtérben a minőséggel szemben. Ennek részben anyagi okai vannak és még mindig a divat diktálja a vásárlási szokásokat. Kevés a tudatos vásárló és még kevesebben vannak, akik értik és megengedhetik maguknak a minőségi öltözködést.
– mondta el.
Bihari Ádám szerint emiatt elsősorban még mindig a fast fashion uralja a piacot. Ennek elsősorban anyagi okai vannak, másodsorban ezek a márkák kéthetente látják el új kollekciókkal a vásárlókat, ennek az ingergazdag környezetnek nagyon nehéz ellenállni.
A nagy divatcégek szinte bármit ráírhatnak a címkére, ugyanis ha minden igaz lenne, ami rajtuk szerepel, már rég csődbe kellett volna menniük.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A szakértő úgy gondolja, hogy aki akar, eljuthat a jólöltözöttség szintjére, bár „a stílusérzék egy velünk született tehetség - vagy van, vagy nincs. Pontosan olyan, mint amikor a tehetségkutatókban keresik azt a bizonyos ikszet" – hangsúlyozta.
"Természetesen akiben megvan a talentum, annak is időbe és pénzbe fog kerülni, mire kialakul a stílusbiztonsága, ami segítségével felszínre tudja hozni saját karakterének legjobb verzióját" – tette hozzá.
Mi lehet a megoldás, ha kevesebb pénzből gazdálkodsz?
Sokan persze joggal feltehetik a kérdést: min múlik egy ruhának a minősége, és egyáltalán ki vagy mi dönthet arról (saját magunkon kívül) hogy egy ruhadarab stílusos-e vagy sem?
Bihari Ádám szerint egy minőségi ruhadarabnak két fő kritériuma van: a jó alapanyag és a gondos kidolgozás, ezért természetesen kihatással van a kész termék árára a szövet ára is. Jó lenne, hogy ha sokkal szélesebb tudással rendelkeznének a vásárlók a szövetek terén, mert megannyi kényelmetlen szituációtól és félrevásárlástól kímélhetnék meg magukat.
Azok, akiknek megvan az igénye arra, hogy tudatosabban vásároljanak, Bihari azt tanácsolja, hogy
keressék a minőségi vintage üzleteket és ne az aktuális divat diktálta logómánia irányítsa a döntéseiket. Plusz az online second-hand piacterek is egy új kaput nyitottak ki az utóbbi években, rendkívül jó minőségű ruhákat lehet kifogni töredék árakon.
– zárta gondolatait a stílustanácsadó.
Felmérés: Áldás, vagy átok a hitel?
A hitel, mint pénzügyi termék megítélése 2024-ben sem egyértelmű. Éppen ezért a Pénzcentrum és a Bankmonitor közös kutatásában arra keresi a választ, hogy az „átlagember” hogyan gondolkozik a hitelekkel kapcsolatban. Arra vagyunk kíváncsiak, mit gondol a lakosság arról, hogy valóban lehet a hitel egy értéket teremtő eszköz, amivel gyarapodhatunk, vagy a társadalmi megítélés szerint inkább negatív vonatkozásai vannak a hitelfelvételnek. Segítsd a munkánkat, és töltsd ki az aláébbi felmérést arról, vajon mi jellemzi a bank és az adós viszonyát Magyarországon.