Óriási bajban a legendás magyar gyár: hiába dobtak mentőövet, édeskevés a sikerhez

Pénzcentrum2024. július 10. 09:30

A kormány mentőakciója ellenére a siker messze elkerüli az egykori Dunaferrt. Az indiai tulajdonos részenként adja el a céget és a várva várt zöld acél termelés is csak évek múlva kezdődhet el a Liberty Dunaújvárosnál – írta meg a hirklikk.hu.

Mivel nagy múltú, sok ezer ember megélhetését adó, régi magyar gyárról van szó, Komjáthi Imre országgyűlési képviselő levélben kérte a kormányt, hogy lépjenek közbe az acélmű "lassú halálának" megállításáért. Mint korábban megírtuk, a beavatkozásra van is esély, mert a kormány kiemelten figyeli a cég sorsát.

A dolgozók érdekében fel is ajánlotta a segítségét. Mivel már igen jelentős volt az ukrán és orosz hátterű tulajdonosok vitája, a megoldás az lett, hogy a vállalatot a Liberty Steel fémipari óriás megvásárolta. De nem adták el az egész céget; a brit csoport csak az acélgyártáshoz szükséges eszközöket vásárolta ki a Dunaferrből.

Az új indiai tulajdonoshoz köthető cégek beszámolói alapján 2019-ben még 214 milliárd forintot ért az acélmű; 2023-ban viszont már csak 156 milliárd forintot értek azok az eszközök és ingatlanok, amelyek megmaradtak. A veszteség ellenére mégis jelentős beruházásokra készülnek: öt éven belül karbonsemleges acélgyártóvá válna Liberty Dunaújváros. Ehhez szerződést írtak alá CISDI Engineeringgel egy elektromos ívkemencés technológia telepítésének megvalósíthatósági tanulmányáról. Ám ennek a tanulmánynak az elkészítése másfél évig tart, így az átállás 5 évnél korábban nem várható. Jelenleg CO2 kvóták eladásából él cég; ebből fizetik dolgozóik bérének kétharmadát.

Felmerült az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap lehetőségeinek áttekintése is, mely segítséget nyújt abban az esetben, ha egy cégnél több mint 200 dolgozó kerül utcára, támogatva őket álláskeresésben vagy saját vállalkozás indításában.

Címkék:
kormány, támogatás, európai unió, vállakozás, dunaferr, acélgyártás,