Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

Pénzcentrum2024. április 26. 10:31

A Community Supported Agriculture (CSA), azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb, jól működő megoldást jelent a farmerek és a fogyasztók közvetlen összekötésére. Ezzel mindkét fél nyer, a gazdálkodó jó előre biztosítja magának a piacot, míg a fogyasztó garantáltan gyorsan és biztosan jut friss helyi termékekhez, általában kedvezőbb áron, mintha ugyanezt a nagy- és kiskereskedőkön keresztül szerezné be. Megnéztük, mi a helyzet a magyar piacon.

A Community Supported Agriculture (CSA) modell olyan partnerséget jelent a fogyasztók és a termelők között, ahol a vásárlók előre fizetnek a mezőgazdasági termékekért, ezzel elősegítve a fenntartható gazdálkodást. Ilyen rendszerben működik a francia AMAP (Associations pour le maintien d'une agriculture paysanne), vagy a német Solidarische Landwirtschaft” (Solawi), a Brooklyn Grange New Yorkban, vagy az ontariói Plan B Organic Farms Kanadában.

A lényeg, hogy a CSA modell a fenti együttműködésékben lehetővé teszi a gazdák számára, hogy közvetlen kapcsolatot építsenek ki a fogyasztókkal, és azonnali visszajelzéseket kapjanak a termékeikről. A modell nem csak fenntartható és csökkenti az élelmiszer-pazarlást, de azzal, hogy kikerüli a nagy- és kiskereskedőket, a gazdákat több jövedelemhez juttatja, míg a vásárlóknak jellemzően gyorsabban, jobb minőségben kínál kedvezőbb árakat az üzletekhez képest. 

Amíg külföldön a CSA bevett üzleti gyakorlatnak tekinthető, addig idehaza az átlagos birtokméretekhez viszonyítva egyelőre gyerekcipőben jár, annak ellenére, hogy ugyan lassan, de biztosan sorjáznak a jó példák arra, hogy a közösségi finanszírozás is képes lehet stabil lábat adni a kisgazdaságoknak.

Az egyik hazai úttörő, a MyFram 2019-ben indult és jelenleg országszerte öt kertből szállít házhoz vegyszermentes zöldség-gyümölcsládákat. Tavaly 500-nál is több vásárlót szolgált ki, a cégbe pedig időközben befektetett az RTL Klub Cápák között műsorából ismert Balogh Petya is.

A Myfarm indulásánál pont az volt az egyik legnagyobb nehézségünk, hogy nem találtunk itthon egy olyan online platformot, ami összekötné a gazdákat a fogyasztókkal. Ezért a MyFarm indulását követően létrehoztuk a Brancskozosseg.hu-t, amely a Kickstarter és az InideGoGo mintájára összekapcsolja az ötletgazdákat a vásárlókkal (akik lehetnek akár termelők is), piacteret kínálva a cégeknek az előrendelők megszerzésére

– mondta a közösség által támogatott mezőgazdasági modellhez online felületet biztosító Brancsközösség alapítója, Kövesdi Gábor sorozatvállalkozó, akinek a nevéhez fűződik a MyFarm megalapítása is. 

Farmról az asztalra

Másfél éve aztán berobbant a Brancskozosseg.hu-n a Birsbirtok gyümölcsfa-bérlő projektje, egy birsfa-örökbefogadó program. Ebben Tolna megye legnagyobb, 4.3 hektáros birsültetvénye, azoknak kínált előre 2200 birsfája terméséből, akiknek nem lehetett saját kertjük, mégis megbízható forrásból szerettek volna jóval kedvezőbb áron egészséges élelmiszerhez jutni az őszi befőzések idejére. Az előfizetők ezáltal több, mint 3 tonna termést kaptak közvetlenül a Birsbirtokról.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Hasonlóan sikeres kampányt futott a TriflaFarm, a Gerecse-hegység déli lábánál 2014-ben létrehozott, 6500 csemetét számláló tölgyfa-ültetvény, ahol szarvasgomba-termő fát fogadhattak örökbe a vásárlók a „farmról az asztalra” koncepció jegyében. A rövid ellátási lánc következtében a gazdaság ökológiai lábnyoma minimálisra csökkent, miközben a bevételek sokkal tervezhetőbbé váltak.

Ugyanezen koncepció mentén találta meg számításait a Tokaj-hegyaljai MyWine borászat - itt egy szőlőtőkét fogadhattak örökbe a vásárlók cserébe egy vagy több palack tokaji borért -, és a hartai Frei Méhészet - utóbbinál nem csak simán mézet rendelhettek tőlük, vagy kaptárt fogadhattak örökbe, de választott csomagtól függően akár egy termelői egyéni méh hírcsatorna (fotókkal, videókkal a kaptárról és a méhekről) is járt a vásárlóknak.

A közösségi finanszírozás az agráriumban is több, mint egyszerű adásvétel termelő és vásárló között. A két fél segíti egymást, kulcsfontosságú a köztük fennálló kölcsönös bizalom. A termelő és a gazdálkodó egy közösséget alkot, ahol a fogyasztó megfizeti az elvégzett művelési munkáért cserébe azon termékek előállítási költségét, amelyet majd megkap, ezáltal a termelő biztosítani tudja a termeléshez szükséges feltételeket. A termelés így a gazdálkodónak kiszámíthatóbb, a vevő pedig pontosan tudja, ki, hol és hogyan állítja elő számára azt, ami az asztalára kerül

– osztotta meg a közösség által támogatott mezőgazdasági modellel kapcsolatos észrevételeit Matus Dóra, a Birsbirtok tulajdonosa.

Ami pedig a közösségi finanszírozás eddigi hazai tapasztalatait illeti, a Brancsközösség friss statisztikái szerint a náluk indított összes kampány közül a gasztronómiai fókuszúak a legsikeresebbek, az ilyen témában futó projekteknek átlagosan 55 százaléka éri el a megcélzott kampányösszeget, ami felülmúlja a nyugati sztenderdeket is.

Címkék:
termelők, finanszírozás, közösségi gazdaság, termelő, közösségi finanszírozás, brancs, brancs közösség, crowdfunding,