Rengeteg magyar munkahelye van óriási veszélyben: bármelyik nap jöhet a krach, nehéz kivédeni

Pénzcentrum2024. március 13. 21:31

A Sophos közzétette a legújabb Threat Reportot, amely a fenyegetettségi helyzetet mutatja be – olvasható mai közleményükben. Az idei jelentés részletesen bemutatja a kis- és középvállalkozásokat érintő kiberbűnözést és az őket veszélyeztető legnagyobb fenyegetéseket. A jelentés szerint 2023-ban a KKV-kat sújtó rosszindulatú eszközök közel 500 százalék jelszólopó, billentyűzet figyelő és egyéb kémprogram volt, olyan kártevők, amelyeket a támadók adatok és hitelesítő információk ellopására használnak. A támadók ezt követően ezeket az ellopott adatokat arra használják fel, hogy jogosulatlan távoli hozzáférést szerezzenek, zsarolják az áldozatokat, zsarolóvírusokat telepítsenek, illetve további tevékenységeket végezzenek.

Míg a KKV-k elleni zsarolóprogram-támadások száma stabilizálódott, továbbra is ez jelenti a legnagyobb kiberfenyegetést számukra. Az aktív támadás alatt álló szervezeteket segítő vállalat által kezelt ügyek közül a LockBit volt a legnagyobb pusztítást okozó zsarolóvírus-banda. Az Akira és a BlackCat volt a második, illetve a harmadik. A jelentésben vizsgált KKV-k olyan, még jelen lévő régebbi és kevésbé ismert zsarolóvírusok támadásaival is szembesültek, mint a BitLocker és a Crytox.

A jelentés szerint a zsarolóprogramok üzemeltetői továbbra is változtatják a zsarolóvírus taktikáikat. Ez magában foglalja a távoli titkosítás alkalmazását és a menedzselt szolgáltatásokat nyújtók (MSP-k) célba vételét. 2022 és 2023 között azon zsarolóvírus támadások száma, amelyek részét képezte távoli titkosítás - amikor a támadók egy, a szervezetek hálózatán lévő nem menedzselt eszközt használnak a hálózat más rendszerein lévő fájlok titkosításához – 62 százalékkal nőtt.

Ezen túlmenően az elmúlt évben a vállalat érintett csapata 5 olyan kisvállalkozást érintő esetre reagált, amelyeket MSP-jük távoli felügyeleti és vezérlő (RMM) szoftverének kihasználásán keresztül támadtak meg.

A támadók fejlesztik a social engineering módszereiket és az üzleti emaileket kompromittáló (BEC) támadásaikat

A szoftvervállalat jelentése szerint a zsarolóvírus után az üzleti emaileket kompromittáló (BEC) támadások voltak a második leggyakoribb típusú támadások, amelyeket a cég kezelt 2023-ban.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ezek a BEC-támadások és más social engineering kampányok egyre kifinomultabbak. Ahelyett, hogy pusztán egy ártó célú mellékletet tartalmazó e-mailt küldenének, a támadók immár nagyobb valószínűséggel lépnek kapcsolatba célpontjaikkal úgy, hogy párbeszédet kezdeményeznek és a kártékony tartalmat csak később küldik.

A hagyományos levélszemét-megelőzési eszközökkel való észlelés elkerülése érdekében a támadók most új formátumokkal kísérleteznek ártó célú tartalmaik kapcsán, káros kódot tartalmazó képeket beágyazva vagy rosszindulatú mellékletet küldve OneNote-, illetve archive formátumokban. A vállalat által vizsgált egyik esetben a támadók egy PDF-dokumentumot küldtek egy “számla” elmosódott, olvashatatlan bélyegképével. A letöltés gomb egy káros célú webhelyre mutató hivatkozást tartalmazott.

Címkék:
kkv, vállalat, üzlet, zsarolóvírus, támadás, kkv szektor,