A mai naptól hatályos ez a fontos törvény: erről feltétlenül tudnod kell

Pénzcentrum2023. július 24. 22:03

A mai naptól hatályos a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény (a „Panasztörvény”), amely alapján első körben a legalább 250 főt foglalkoztató cégeknek kell 2023. július 24. napjával egy belső visszaélés-bejelentési rendszert működtetniük. Az 50 főt foglalkoztató vállalatok a rendszer életbeléptetésére haladékot kaptak 2023. december 18. napjáig.

A belső visszaélés-bejelentési (másnéven az ún. whistleblowing rendszerek) célja, hogy hatékony, bizalmas és biztonságos csatornát biztosítsanak a bejelentett jogsértések kivizsgálására, és egyúttal védjék a bejelentőket az esetleges retorziókkal szemben.

Panasztörvény tágan határozza meg a bejelenthető magatartások körét, mivel bármely jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni. A visszaélés fogalmát a törvény mindazonáltal nem határozza meg. Ha a munkáltató a közérdeket vagy nyomós magánérdeket védő magatartási szabályokat állapít meg, ezek megsértése a belső visszaélés-bejelentési rendszerben bejelenthető.

Bejelentés megtételére nagyon széles kör jogosult, amely magába foglalja a foglalkoztatottakat, gyakornokokat, szerződéses partnereket és a szerződéses partnerek alvállalkozóit és foglalkoztatottjait, továbbá a foglalkoztató tulajdonosait és tisztviselőit is. Ezen személyek már a jogviszonyra vonatkozó tárgyalásuk megkezdésétől kezdődően jogosultak bejelentés tenni (toborzási eljárás, beszállítói tárgyalások megkezdése stb.), valamint a jogviszonyuk megszűnését követően is élhetnek ezzel a lehetőséggel.

Nagyon fontos, hogy az erre kötelezett foglalkoztatók belső visszaélés-bejelentési rendszert hozzanak létre, és a bejelentést kivizsgálják, mivel ezek nem teljesítése esetén a bejelentők bizonyos ügyekben jogszerűen a nyilvánossághoz is fordulhatnak, amelynek súlyos következményei lehetnek a foglalkoztatóra nézve.

Az érintett cégek érdeke, hogy a visszaéléseket belső csatornák útján, “házon belül” kezeljék. Indokolt esetben ugyanis a nyilvánossághoz is fordulhat a panaszos, ha a panaszát nem vizsgálják ki megfelelően (vagy a bejelentési csatorna határidőben nem került létrehozásra), mivel ebben az esetben titoktartási kötelezettség sem lehet akadálya az ügy nyilvános megszellőztetésének

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 - magyarázza dr. Liber Ádám, a Provaris Varga&Partners partnere.

Az első tapasztalatok azt mutatják, hogy a nagyvállalatok számára biztosított 60 nap nagyok kevés idő volt a belső visszaélés-bejelentési rendszer létrehozására, a társaságok kisebbik része tett csak eleget a telepítési kötelezettségnek a mai napig. A rendszer keretében, akár nagyon súlyos gazdasági, vagy szexuális visszaéléssel kapcsolatos panaszokat is be lehet jelenteni, amelyek fogadására a cégeknek fel kell készülniük, ellenkező esetben súlyos jogi kockázatoknak teszik ki magukat, ha ilyen panaszok érkeznének, anélkül, hogy belső visszaélés-bejelentési rendszert telepítettek volna

– fűzi hozzá dr. Orbán Zsombor, a Provaris Varga & Partners ügyvédi iroda partnere.

Címkék:
foglalkoztatás, visszaélés, törvény, bejelentés, foglalkoztatottság, rendszer,