Pénzcentrum • 2022. április 28. 20:02
Világszerte és Magyarországon is egyre több embert érdekel, hogy hogyan lehet vállalkozást indítani, sőt, hazánkban immár közel egy évtizede töretlenül nő az egyéni vállalkozók száma. Tavaly a Google adatai szerint globálisan már többen kerestek rá arra, hogy hogyan lehet vállalkozást indítani, mint ahányan arra voltak kíváncsiak, hogy hogyan lehet állást szerezni.
Hazánkban is hasonló tendencia érvényesül: a Google Trends statisztikája szerint az elmúlt 12 hónapban az „egyéni vállalkozás indítása” keresőszavakra vonatkozó lekérdezések száma 300%-kal emelkedett, az „egyéni vállalkozás alapítása” kifejezésre 140%-kal többen kerestek rá, de több mint a duplájára nőtt a „kata vállalkozás indítása” iránt érdeklődők száma is.
KATA és pandémia
Nem csak a keresőszavak, de a tettek terén is megfigyelhető a vállalkozói státusz mind népszerűbbé válása. A KSH legfrissebb, idén februári adatai szerint közel 563 ezer egyéni vállalkozót tartottak nyilván, ami 24 ezres (4,5%-os) növekedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. Kétéves távlatban – akkor lépte át a számuk a félmilliós határt – 12%-kal bővült az egyéni vállalkozók tábora, 5 év alatt pedig mintegy 140 ezer fővel lettek többen.
Ez a lendületes növekedés jelentős részben a KATA 2013-as bevezetésének köszönhető – még ezen adónem tavalyi szigorítása sem törte meg a trendet –, de az utóbbi két évben vélhetően a pandémia is hozzájárult a bővüléshez. Utóbbi magyarázata részben az, hogy sokan, akik a járvány nyomán elveszítették állásukat, vállalkozóként próbáltak szerencsét, de nincsenek kevesen azok sem, akik az otthoni munkavégzés mellett döntöttek úgy, hogy belevágnak a vállalkozói létbe.
A vállalkozóvá válás egyik legegyszerűbb útja valóban az, ha a KATA-s adózást választva egyéni vállalkozóként regisztráljuk magunkat. Ehhez elegendő egy ügyfélkapus regisztráció, ezt követően pedig az államigazgatás által 2015 óta üzemeltetett ún. Webes Ügysegéd segítségével adható be az egyéni vállalkozói kérvény, a regisztráció pedig szintén elintézhető akár online, akár az adóhatóság ügyfélszolgálatán személyesen.
Mire lehet még szükség?
Mivel a katás vállalkozói lét havi fizetési kötelezettséggel, azaz elköteleződéssel jár, már csak ezért is fontos előzetesen alaposan körüljárni, hogy egy életképesnek látszó ötletből hogyan lesz működő vállalkozás: kikből áll a célcsoport, milyen versenytársakkal számolhatunk, pontosan milyen szolgáltatásokat értékesíthetünk, azokat milyen árazás mellett éri meg elvégezni, milyen lehetőségeink vannak szolgáltatásunk reklámozására, illetve milyen eszközökre – azaz mekkora befektetésre – lesz szükségünk az induláshoz.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kezdeti időszakban - amíg be nem bizonyosodik, hogy az ötlet valóban életképes-e - érdemes a lehető legkisebb kockázatot vállalni. Költségtakarékossági okokból eleinte így valószínűleg nem lesz szükség külön irodára, de egy megbízható, könnyen hordozható számítógépre igen, amellyel szinte bárhonnan dolgozhatunk - ajánlja az LG.
Nem csak a helyiségbérleten lehet spórolni: a KSH honlapján például ingyenesen érhetőek el olyan adatok, adatbázisok, amelyek létfontosságúak akkor, ha egy induló vállalkozás meg akarja ismerni a megcélzott piacát. A statisztikai hivatal a KKV-tervező nevű online felületen olyan, a vállalkozások indításához, hosszú távú működtetéséhez szükséges alapvető információkat kínál, mint például a környezetükben élő jelenlegi és potenciális vásárlók átlagos jövedelme, a lakosok fogyasztási szokásai, a térség munkaerőpiaci helyzete, vagy éppen a helyi turisztikai kínálat és kereslet.