Pénzcentrum • 2021. november 26. 14:00
Megjelent az Első Yard podcastsorozat második adása, ami Lévai Bálintról és Lévai Balázsról, a BiotechUSA cégvezetőjéről és kereskedelmi igazgatójáról, az 52 milliárdos árbevételű magyar vállalatcsoport tulajdonosairól szól.
Már meghallgatható az Első Yard, a Pénzcentrum podcastsorozatának második epizódja. Ez a rész Lévai Bálintról és Lévai Balázsról szól, akik a BiotechUSA tulajdonosai és vezetői.
A most 34 éves Bálint és a 36 éves Balázs 2010-ben csatlakoztak az édesapjuk, Lévai Ferenc által 1993-ban alapított, majd feleségével közösen menedzselt céghez. Balázs 2012-ben vált a mára 52 milliárd forintos bevétellel rendelkező cégcsoport kereskedelmi vezetőjévé, ekkor lett Bálint a cég marketingvezetője, 2014-től pedig ő vezeti a vállalkozást.
A testvérekben sok közös van. Mindketten Bécsben végezték el az egyetemet, ebben az időben kezdték el építeni első közös vállalkozásukat, a Shaker Store-t, amely ma már a Biotech egyik üzletága kétmilliárdos éves árbevétellel, s melyet Bálint felesége, Alexandra vezet.
Mindketten stabil alapként tekintenek a küzdősportos múltra. Gyerekkorukban kempóztak, s a mai napig aktívan sportolnak. Balázs fekete övesen hagyta abba a kempót, ahol egy idő után már edzéseket is tartott.
"Viszonylag fiatalon sok mindenre megtanított [..] kicsi dolognak hangzik, de 15-16 évesen ez egy nagyon jó kis iskola volt" – mondta el Balázs az Első Yardban. Ő egyébként ma – egyéb sporttevékenységei mellett – bokszol, közösen kollégáival. Ebben szerinte semmi furcsa nincs, hiszen sok munkatársa egyben a barátja is.
A testvéri alap azonban nem merül ki a küzdősportokban.
Nagyon sok levegőt szívtunk együtt, ez egy olyan bajtársiasságot kovácsolt közénk, ami a mai napig ugyanaz
- mondta el Balázs.
Amikor Bálintot arról kérdeztük, hogy Balázs mindig jó báty volt-e, azt mondta hogy mindig biztonságot adott neki, amikor a bátyja közelében volt. Azt persze nem szerette, amikor idősebb testvére épp a hasán ült és pofozta, de hamar megtanulta, hogy védje meg magát.
Eljött az a pont, amikor már visszanyalt a fagyi és akkor ez már nem volt annyira vicces, akkor kiegyeztünk egy döntetlenben
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
– emlékezett vissza Balázs.
Ahogy már említettük, a közös üzletelést az egyetem alatt kezdték, a Shaker Store felépítésével, melynek keretén belül keverőflakonokat gyártottak marketing és merchandising célokkal. Ennek kapcsán egy kisebb bírságba is belefutottak, erről bővebben is szó esik az epizódban.
A céget 2014-ig édesapjuk vezette, a generációváltás fokozatosan zajlott le a cégben, ma már a tulajdonosi szerkezetben is többségben vannak a testvérek.
Bálint úgy emlékszik: voltak ugyan az elején konfliktusok, hiszen az édesapja a nulláról építette fel a Biotechet, de viszonylag hamar megszokták az új szerepeket. Lévai Ferenc ugyanis a cégvezetésről leköszönt 2014-ben, a stratégiai beruházásokat viszont a mai napig ő vezeti – ezzel a testvérek bevallása szerint nagy terhet vesz le a vállukról.
A generációváltással kapcsolatban Balázs elmondta, édesapja azóta kicsit könnyedebbnek érzi magát.
Az adásban szó esik még arról, hogy
- miért működik jól a testvérek szakmai és személyes viszonya,
- a fehérjepor hogyan szakadt ki az évek alatt a gyúrópori státuszból,
- miért vették meg 2017-ben Shopbuildert,
- 2020-ban hogyan jutottak hozzá 5 millió euróért a korábbi nagy versenytárs Scitec Nutritionhöz,
- miért volt különösen izgalmas számukra, amikor a Szuezi-csatornát eltorlaszolta egy konténereket szállító hajó,
- mit keres az USA megjelölés egy színmagyar cég nevében, mennyibe kerülne azt elhagyni és melyik az az ország, ahol ez geopolitikai okok miatt már részben megtörtént,
- mit tekintenek a legjobb húzásuknak és
- mit gondolnak a szerencse szerepéről a sikeres pályájuk tekintetében.
Az Első Yard második epizódja már meghallgatható a Spotify-on, az Apple Podcasten, a Google Podcasten vagy bárhol, ahová a podcastjeidért jársz. Ha pedig itt szeretnéd meghallgatni, akkor kattints erre a lejátszóra:
Ha nem szeretnél lemaradni az egy hónap múlva érkező új epizódról, érdemes feliratkozni az Első Yard csatornájára a fenti platformok egyikén, ahol az első rész is meghallgatható.