Jócskán megdrágulhat a temetés Magyarországon: több munkát, nagyobb költségeket hozott a járvány

Világgazdaság2021. június 2. 08:28

Tavaly 140 900-an haltak meg, az elmúlt húsz év átlagos halálozási rátája 130 ezer a hivatalos statisztikák szerint. Így az elmúlt évben egyre nagyobb gondot jelent a temetkezés, egyre többen választják a hamvasztást. Magyarországon 130 ezer elhunytból 50 ezernek tartanak koporsós temetést. Európában Magyarországon az egyik legalacsonyabb a temetkezések költsége, de még így is a hamvasztás ára 100-350 ezer forint lehet, egy koporsós temetésnél viszont 300 ezer forint a legalacsonyabb költség.

Az utóbbi egy-másfél évben nagyon megemelkedett Magyarországon a hamvasztásos temetések száma, főleg a költséghatékonyság miatt – állítják a temetkezési szakmában utazók. Minél vallásosabb egy nemzet, annál jellemzőbb a testtől való búcsúzás, azonban az árak is eléggé különböznek országonként.

Magyarországon 130 ezer elhunytból 50 ezernek lesz koporsós temetése. Romániában vagy Olaszországban gyakorlatilag nincs hamvasztás, míg a legateistább európai országban, Csehországban 90 százalék feletti a hamvasztásos temetések aránya. A magyarországi hamvasztások aránya országosan 60-65 százalék, a fővárosban pedig már a 80 százalékot is meghaladja. A hamvasztásos temetés ára 100 ezer és 350 ezer forint között mozoghat, egy koporsós temetésnél 300 ezer forint a legalacsonyabb költség.

"Európában Magyarországon az egyik legalacsonyabb a temetkezések költsége" – mondta Balogh Károly, a koporsókat is gyártó Karsol Kft. ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak, hozzátéve, hogy Nyugat-Európában ezer és ötezer euró között van a végső búcsúztatás költsége.

Az ország valamennyi megyéjében emelkedett az elhunytak száma 2020 azonos időszakával összevetve, leginkább (53 százalékkal) Somogy, legkevésbé (12 százalékkal) pedig Jász-Nagykun-Szolnok megyében. Az idei év első 17 hetében – csak Budapesten – valamivel több, mint ezerrel volt nagyobb a halálozások száma, mint egy évvel korábban.

"Inkább a fővárosban kell hosszabb időt várni a temetési szertartásokra, ez vidéken nem jellemző" – mondta el Palkovics Katalin, a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének (Mateszsz) elnöke. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly 140 900-an haltak meg, az elmúlt húsz év átlagos halálozási rátája 130 ezer.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A fővárosban és a megyeszékhelyeken főleg a sírhelyárak miatt kerül többe a végső búcsúztatás. Példaként említette, hogy míg egy kisebb településen a sírhelyért 25 évre ötezer forintot kérnek, ez Budapesten már meghaladja a százezer forintot is. Jogszabály határozza meg az értékesíthető szolgáltatások és termékek körét

– tette hozzá Palkovics Katalin. A pandémia miatt a vállalkozók pluszfeladatokkal és többletköltségekkel szembesültek. Palkovics Katalin példaként említette, hogy védőfelszerelést, védő­szemüveget, lábzsákot kellett az alkalmazottak számára biztosítani, a koronavírusos holttesteket pedig dupla hullazsákban kellett szállítani. A temetkezési szolgáltatások területén nem jellemző a munkaerőhiány, ám az elmúlt másfél évben sokkal jobban kellett a logisztikai feladatok összehangolására figyelni.

Címkék:
temetés, temetkezés,