MTI • 2021. január 13. 10:22
Száznál is több dunántúli önkormányzatot, valamint tucatnyi vállalkozást és magánszemélyt csapott be turisztikai kiadványok ígéretével egy magát írónak, szerkesztőnek valló zalai férfi, aki csalások miatt már többször volt büntetve - közölte a Zala Megyei Főügyészég szóvivője. Pirger Csaba elmondása alapján a jelenleg 65 éves férfi a csalások miatt rá kiszabott büntetései után legutóbb tíz éve szabadult a börtönből feltételes kedvezménnyel. Szabadulása után sem vagyona, sem rendszeres jövedelme nem volt, ezért saját és családja megélhetését továbbra is csalásokból biztosította: könyvkiadóként, íróként vagy szerkesztőként bemutatkozva zalai, somogyi és Vas megyei önkormányzatoktól, cégektől, magánszemélyektől szerzett pénzt.
A vádlott 2011-ben és 2012-ben Somogy megyei és Balaton-parti vállalkozásokat keresett fel azzal, hogy az általa készítendő Szépséges tájaink és Isteni étkeink című turisztikai és gasztronómiai kiadványokban pénzért megjelenési lehetőséget biztosít számukra, de a kiadványokat nem volt szándékában megjelentetni. A bíróság 23 rendbeli csalás bűntettében és 63 rendeli csalás vétségében találta a férfit bűnösnek, amiért három és fél év szabadságvesztésre és több mint 3,6 millió forint vagyonelkobzásra ítélte.
Elítélték, de folytatta a csalást
2013 és 2017 között a felesége ügyvezetése alatt álló kiadói kft. tagjaként Somogy és Zala megyei önkormányzatoknak ajánlott megjelenési és bemutatkozási lehetőséget a Szépséges tájaink/Kis-Balaton, Déli-Pannonhát és Szépséges tájaink/Őrségtől a Mecsekig című könyvekben. A cég működése során azonban 2,8 millió forintos adótartozást halmozott fel, a bejegyzett székhelyén nem volt megtalálható, ezért a cégbíróság elrendelte a kft. kényszertörlését.
Adószámos magánszemélyként, illetve egyéni vállalkozóként folytatta ezután a tevékenységét a vádlott, de miután 2017-2019-ben nem nyújtott be adóbevallást, több mint 1,1 millió forintos adótartozása miatt a kormányhivatal törölte őt az egyéni vállalkozók nyilvántartásából is. Ebben az időszakban a férfi - jelentősen eladósodva - 130 Zala, Vas és Somogy megyei, jellemzően kistelepülési önkormányzatot, illetve néhány szálláshelyet, borászatot üzemeltető és turisztikai szolgáltatást nyújtó magánszemélyt és vállalkozást keresett meg azzal, hogy a - valójában nem létező - PelsoLibri Kiadó nevében kiadványokra előleget vegyen fel.
A megtévesztettek 24 ezer és 280 ezer forint közötti összegeket fizettek a vádlottnak, aki azonban a kiadványokat nem készítette el, a pénz átutalása után a sértettek pedig már nem is tudták őt elérni. Még 2017-ben három kiadvány nyomtatását megrendelte ugyan egy szekszárdi vállalkozótól, de a mintegy 6,3 millió forint összegű nyomdai munkák értékét teljes mértékben nem egyenlítette ki. Többszöri felszólításra összesen 4,8 milliót kifizetett, de az elkészült könyvek egy részét el sem szállította a nyomdából.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az átvett kiadványokat a három megye önkormányzatainak, illetve turizmussal foglalkozó magánszemélyeknek, vállalkozásoknak igyekezett értékesíteni. A Lenti Járási Ügyészség a férfi ellen 91 rendbeli csalás bűntette és 54 rendbeli vétsége miatt emelt vádat, miután üzletszerűen elkövetett csalárd tevékenységével 130 települési önkormányzatnak, hat vállalkozásnak és kilenc magánszemélynek