Mi a medián jelentése? Mi a medián és módusz közötti különbség: mikor, melyiket használjuk?

Pénzcentrum2020. szeptember 1. 20:30

A matematikában a leggyakrabban használt statisztikai fogalmak közé tartoznak a módusz és a medián kifejezések, azonban, mivel a legtöbbünk életében már régen volt matekóra - vagy csak elfelejtettük, mi az a medián – szükségünk lehet a tudásunk felfrissítésére. Járjunk utána, mi a módusz medián jelentése, mi a módusz és medián közötti különbség, tudd meg, mikor lehet szükségünk a medián érték megállapítására! Mi a medián? Mi a módusz? Miért keverjük össze ezt a két értéket ilyen gyakran?

Cikkünkben a módusz medián témakört járjuk körül: tudd meg, mi a módusz, mi az a medián, és hogy mi a medián jelentése a matematikában, statisztikában! Amellett, hogy megtudhatod, mi a módusz és medián közötti különbség, annak is utánajárunk, hogy hogyan történik a medián kiszámítása, és hogy miért fontos a median érték megtalálása egy számsorozatban. Mire következtethetünk a medián értékét illetően, mit árul el a módusz medián a számsorról?

Mi az a medián? Mi a medián jelentése?

Röviden összefoglalva a medián egy statisztikai középérték: ha egy számhalmazt sorba rendezünk (például növekvő sorba), a medián lesz a középső érték. Hivatalos meghatározás szerint a medián jelentése (medián definíció): a medián az a szám, érték, amelynél véges elemű halmazok esetén az adatok legfeljebb 50%-a kisebb és legfeljebb 50%-a nagyobb (magyarán a sorba rendezett számok között a középre eső szám).

Hogyan találjuk meg a mediánt?

  • Számsorozat: 1; 1; 3; 3; 4; 6; 6; 7; 7; 7; 7; 9; 10
  • A sorbarendezett adatok középső értéke 6, tehát a medián 6 lesz.

Módusz vagy medián: mi a módusz és medián közötti különbség?

A módusz medián kombót gyakran keverjük hasonló nevük miatt, illetve azért, mert mindkét esetben statisztikai középértéket keresünk. Míg a medián kettéosztja az adathalmazt, addig a módusz segítségével inkább a gyakoriságot vizsgáljuk.

Mi a módusz?

A módusz is egy statisztikai középérték-mutató, ám ebben az esetben a számhalmaz leggyakrabban előforduló elemről beszélünk. Egy egyszerű példával illusztrálva:

  • Számsorozat: 1; 1; 3; 3; 4; 6; 6; 7; 7; 7; 7; 9; 10
  • A sorbarendezett adatok leggyakrabban előforduló értéke: 7, tehát a módusz 7 lesz.
Címkék:
medián,