Rengeteg magyar lett a saját főnöke: sosemlátott csúcson a cégalapítási kedv

Pénzcentrum2020. január 2. 10:32

2019-ben 29 ezer új vállalkozás indult Magyarországon, és a trend további növekedést mutat 2020-ra is.

A 2019-es évben 29019 cégalapítást tett közzé a cégbíróság, ami ez elmúlt 5 év legmagasabb értéke. A cégalapítások száma kiegyensúlyozott növekedést mutat 2015 óta, évről évre 5 százalék körüli a növekedés. A 29 ezer cégalapítás mellett közel 35 ezer cégtörlés került közzétételre, tehát a cégek száma csökkenőben van, de többségében az alvó vállalkozások szűnnek meg.

Alapvetően pozitív vállalkozási kedvről tanúskodnak a 2019-es céginformációs számok, a cégek száma csökkenőben van, de zárul az olló a megszűnő és az induló cégek között, valamint a működő cégek is egyre aktívabbak

- mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs szakértője. A cégalapítási és cégtörlési számok trendje ellentétes pályát mutat, az évek óta növekvő cégalapítási számhoz folyamatosan csökkenő cégtörlési szám párosul.

Az induló eljárásokat tekintve is javult valamelyest a helyzet, a megszüntetésre irányuló eljárásoknak csupán 14 százaléka felszámolás. Néhány évvel ezelőtt még 30-40 százalék körül volt ez az érték, azaz rengeteg vállalkozás szűnt meg hátrahagyott tartozásokkal. A helyzet még ideálisnak továbbra sem nevezhető, az évi 5200 felszámolás rendkívül sok, de a trend bíztató. Hozzá kell tenni, hogy az alacsony felszámolási számhoz vélhetően a pozitív gazdasági környezet is hozzájárult. A vállalkozások életképessége, tőkeerőssége recessziós helyzetben sokkal hamarabb központi kérdéssé válhat.

A megszüntetésre irányuló eljárások tekintetében érdemes kiemelni, hogy a végelszámolások száma jelentősen nőtt a korábbi évekhez képest. Alapvetően a gazdaság tisztulását jelzi, hogy egyre többen döntenek szabályos megszüntetés mellett, ugyanakkor mégiscsak a cégbázis lemorzsolódását jelzi. Egy bizonyos szintű lemorzsolódás természetes, és mivel összességében csökken a cégtörlések száma, a magas végelszámolási arány inkább nevezhető pozitív jelenségnek, mint negatív információnak.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Budapest húzza az országot

Területi eloszlást vizsgálva továbbra is fejnehéz az ország. Az induló cégek 62 százaléka Budapesten és Pest megyében került regisztrálásra, de a megszűnő cégek is ezeken a területeken sűrűsödnek a legjobban. Az Opten Cégfluktuációs Index (CFI) - amely az adott időszakban megszűnő és induló cégek számát viszonyítja az összes céghez képest - szintén a fővárosban a legmagasabb. A magas fluktuációs érték hosszú távon nem feltétlen szerencsés, így ezen a téren még van fejlődési potenciál a hazai cégvilágban. Pozitív tekintetben érdemes kiemelni Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Veszprém és Tolna megyét, melyek éves szinten 10 százalék alatti fluktuációval zárták 2019-et.

2020-ban várhatóan tovább folytatódik a trend, a megszűnő és az induló cégek száma megközelíti egymást, és mind a két érték évi 30-32 ezer körül fog zárni. Természetesen nagyon sok múlik majd a gazdaság állapotán. A hazai cégbázis továbbra is sok mikrovállalkozást foglal magában, melyek érzékenyen reagálhatnak akár egy kisebb recessziós hullámra is. Az elmúlt évek pozitív gazdasági környezete és a jelenlegi trendek is bizakodásra adnak okot, de az eljárások száma és a likviditási mutatók még azt mutatják, hogy még van hova fejlődni a cégbázis jelentős részének.

Címkék:
vállalkozás, cég, cégalapítás, cégek, adatok, opten,