Ennyit kaszáltak a magyar zenészek: százmilliókat osztott szét az Artisjus

MTI2019. július 1. 09:30

Ki nem találnád, melyik magyar számot játszották a leggyakrabban 2018-ban Magyarországon: nem, nem Majka, de nem is Halott Pénz, vagy WellHello... Az Artisjusfriss statisztikáiból az is kiderült, hogy mennyi pénzt osztottak szét tavaly a magyar zenészek között.

Több mint 22 ezer könnyű- és komolyzenei rendezvényt tartottak tavaly Magyarországon az Artisjus statisztikái szerint. Az élőben legtöbbször játszott dal a Hungária együttes régi slágere, a Csókkirály volt.

A szerzői egyesület június 28-i utalásával a teljes tavalyi koncertjogdíj a komolyzenei és könnyűzenei alkotók számlájára került. Az Artisjus felhasználási csatornánként - rádió, televízió, élőzenés rendezvények, hangfelvételek, online zenehallgatás - méri a zeneművek lejátszását, majd ezek alapján osztja fel a dalszerzők között a korábban beszedett jogdíjakat.

Az összesítésben a falunapi fellépésektől a legnagyobb fesztiválokig, az ingyenes programoktól a belépődíjas zenei rendezvényekig minden szerepel. Az élőzenei koncertek után 714 millió forint jogdíjat fizetett 9111 magyar szerzőnek az Artisjus.

A 2018-as könnyűzenei rendezvényeken megszólaló magyar dalok zeneszerzői és szövegírói között ezúttal 599 millió forintot, a magyar komolyzenei művek alkotói között pedig 115 millió forint jogdíjat osztott fel az Artisjus. 1916-an kaptak legalább ötvenezer forintot a művek élőzenei megszólalásáért, közülük 1200 alkotó jogdíja haladta meg a százezer forintot éves szinten.

Címkék:
vállalkozás, zene, koncert, jogdíj, artisjus, zenészek, koncertek,