Pénzcentrum • 2019. május 16. 11:01
Rengetegen vásárolnak lakást befektetési céllal. A megvett, majd kiadott ingatlan valóban jó befektetés, de a rövid távú bérbeadás sokkal többet hozhat a konyhára. Az Airbnb virágkorát éli, de nagyobbat kaszálhatnak azok, akik csak pár órára adják ki a lakásukat - így akár pár nap alatt is bejöhet az a pénz, amit egy átlagos budapesti albérlet egy hónap alatt hozhat.
Hiába vannak az egekben az albérletárak, mégsem a hosszútávú lakáskiadás a legjobb befektetés, hiszen, bár ez a legfixebb passzív bevételforrás (5-10 százalékos éves bruttó hozammal), a rövidebb távon kiadott lakások sokkal többet hoznak a könyhára. Ebből kifolyólag pedig rengetegen adják arra a fejüket, hogy befektetésként vásárolt lakásukat inkább pár napra, hétre, az Airbnb keretein belül adják ki.
Lakásvásárláshoz használd a Pénzcentrum kalkulátorát!
Ám jóval nagyobbat kaszálhatnak azok, akik még ennél is tovább mennek: gombamód szaporodnak ugyanis azok az ingatlanok, amelyeket a tulajdonosok csak pár órára adnak bérbe, egyfajta "búvohelyszolgáltatást" nyújtva. Ugyanis ezeket szinte aranyáron adják, így pedig akár pár nap alatt is bejöhet az a pénz, amit egy átlagos budapesti albérletért elkérnek havonta. Ez az összeg egész Budapestre vetítve egy korábbi elemzés szerint kb. 160 ezer forint, nyilván vannak ennél drágább, és olcsóbb kerületek is.
Vad összegek repkednek
Ha körülnézünk az interneten, a legolcsóbb ilyen lakásért 5500 forintot kérnek 2 órára (utána minden óra plusz ezer forint) hétköznapokon. Tehát már azzal is megkeres 160 ezernél többet a tulaj, ha hétköznapokon kiadja a lakást három órára (6500 forintért) 25 alkalommal. És akkor még nem is beszéltünk például a hétvégi idősávról, ami az általunk talált legolcsóbb hirdetésben 10 ezer forintba kerül - pénteken 20 órától szombat délelőtt 10-ig. Illetve aki éjszakára akar menni, annak 8 ezer forintot kell fizetnie este 8-tól reggel 8-ig.
Ráadásul akkor sem bukó a történet, ha takarírani kell a vendégek után, hiszen ezért a legtöbben plusz pénzt kérnek, "extrém esetekben" akár 5-10 ezer forintot is. Emellett a károkozást, lopást is behajtják a vendégeken, így azon sem valószínű, hogy bukik a tulajdonos.
Ha csak 50 százalékos kihasználtsággal pörög a biznisz, akkor is egyetlen lakás akár 500-600 ezer forintot is hozhat egy hónapban a tulajnak. Amiből még a rezsi kifizetése után is elég tetemes összeg marad a zsebében. Nem csoda hát, ha egyre többen foglalkoznak ilyesmivel, akár több lakást is fenntartva pár órás kiadásra - a fentebb említett honlapon is több ingatlant hirdettek.
Ennél csak drágábbak vannak
A találataink alapján a fentinél csak drágábban adják ki órára a lakáskat: egy másik helyen például egy ezressel drágábbról indul a 2 órás bérlés, és úgy ugrik óránként 1000 forinttal. Itt kedvezményekkel akarják megfogni a potenciális bérlőket, például " ha igazolványt mutatsz fel mint rendőr, katona, katasztrófavédelmis, tűzoltó, polgárőr, EÜ dolgozó (pl. mentős, orvos, ápoló)", akkor 1000 forintot elengednek a végösszegből.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Egy másik vállalkozó egyenesen öt lakást hirdet ilyen célokra, amivel már millió fölötti összegeket tehet zsebre.
Feltornásszák az albérletárakat
A rövidtávú kiadás elterjedésével a "rendes" albérletek árai is az egekbe szöktek. Ma már közel 10 ezer fővárosi ingatlant kínálnak rövidtávú kiadásra - például az Airbnb-n keresztül.
- fogalmazott Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Az I. kerületi ingatlanoknál 24 százalékos volt a prémium, ami 200 ezer forint közeli átlagos bérleti díjat jelentett. A lakáshotelek piacán a legnagyobb kínálatot felmutató kerületek közül a VI. kerületi kiadó lakásoknál 10 százalékos a többlet, azaz a bérleti díj megközelítette a 178 ezer forintot. A VII. kerületi 167 ezer forintos átlag pedig 5 százalékos prémiumot tartalmaz a fővárosi átlaghoz képest. A három legolcsóbb városrész a XVII., a XX. és a XXIII. kerület, az itteni 50 négyzetméteres kiadó lakásoknál a bérleti díj 109-125 ezer forint, ez 20-30 százalékkal marad el a budapesti átlagtól.
Balogh László azt mondta, hogy a belvárosi bérleti díjak szinte mindig is magasabbak voltak a fővárosi átlagnál, viszont ez az prémium a rövid távú lakáskiadás megjelenése óta emelkedett. 2010-ben - a lakáshotelek elterjedése előtt - mindössze 2-10 százalékkal kellett többet fizetni a legnépszerűbb kerületekben egy-egy kiadó lakásért a fővárosi átlaghoz képest. A jelenleg mért 10-27 százalékos felár pedig azt jelenti, hogy bár a lakáshotelek jelentős hatással vannak a budapesti albérletárakra, ez leginkább csak a belvárosi kerületekben okozott drágulást. Az adatok alapján egy 50 négyzetméteres lakás bérleti díját havonta átlagosan 13-27 ezer forinttal drágította a rövid távú kiadás a belső kerületekben. A lakáshotelek térnyerését azonban korlátozhatja, hogy a belvárosi kerületek önkormányzatai folyamatosan szigorítják a lakáshotelek működtetésére vonatkozó szabályokat.