Veres Dóra • 2018. szeptember 6. 05:32
Nem elég, ha valakinek van megtakarított pénze vagy passzív jövedelme, és az sem, ha ismerősök segítik az újrakezdést a kiszemelt célországban. Hiába könnyebb elindítani egy vállalkozást például Spanyolországban, mint Magyarországon, csúnya bukta lehet a vége: kemény munka, elhivatottság és kitartás nélkül nem megy. Ágiék több millió forintot buktak, végül visszaköltöztek Magyarországra.
Becslések szerint akár 600 ezer magyar is élhet külföldön, és nagyjából 1,2 millióan tervezik, hogy a jövőben a határon túl vállalnak munkát. A velük távozó kiskorú családtagokkal ez akár másfél millió főt jelent. A fiatalok körében pedig különösen magas, 41 százalékos ez az arány - derült ki augusztus végén a Publicus reprezentatív felméréséből.
Hogy miért vándorolnának ki ilyen sokan? A legtöbben a hazai alacsony fizetéseket említették, és sokan válaszolták azt, hogy Magyarországon nem tudnak megfelelő jövőt biztosítani a családjuknak, valamint sokan említették, hogy a jelenlegi munkahelyükön nincs előrelépési lehetőség. Ágit (akinek nevét kérésére megváltoztattuk) és családját viszont nem ez motiválta, amikor idén tavasszal Spanyolországba, Málaga mellé költöztek.
- kezdte Ági, akivel először július közepén beszélgettünk. Olyan helyre szerettek volna menni, ahol télen is jó idő van, és ahol van olyan ismerős, aki tud nekik segíteni. Így esett a választás Málagára.
- mondta. Míg ők Magyarországon lezárták eddigi életüket, a kint élő házaspár megtalálta a leendő bár helyszínét, május végén pedig Ágiék is kiköltöztek, június elsején pedig meg is nyitották a helyet.
- mondta, hozzátéve, tartalék és segítség nélkül nem érdemes útnak indulni. Nekik a kint élő baráti házaspár segített mindenben, házat találni, adószámot igényelni, elindítani a vállalkozást.
- mondta. Havi 500 euróért béreltek egy Málagától nagyjából 40 kilométerre fekvő településen egy kertes házat, míg a vendéglátóhely Málagában, a tengerparttól egy utcányira volt.
- mesélte. Ő, és a barátai dolgoztak a bárban, a férje ökölvívó edzőként helyezkedett el. Azt mondja, a férje is könnyen talált munkát, gyorsan beilleszkedett.
- mesélte Ági már szeptember elején. Nem csak ők szenvedtek a vendégek hiányától, a környékbeli más vendéglátóhelyek, amik a korábbi években dugig voltak, is kongtak az ürességtől. Mindenki reménykedett, hogy csak csúszik a szezon, ám augusztusban sem jött a várva várt tumultus. Ágiékhoz leginkább turisták és a szomszédban működő négycsillagos szálloda alkalmazottai tértek be.
- mondta. Ági eközben fizette a hely bérleti díját, a neki dolgozó két barátjának a fizetését és a járulékokat, a rezsit, az utazással járó kiadásokat, ám teltek-múltak a hónapok, és csak nem jött több vendég.
- mondta. A fia eközben nem tudott Spanyolországban elhelyezkedni, ő már nyár közepén mondogatta, vissza szeretne térni Magyarországra. Ágiék júliusban úgy voltak vele, kivárják az idei szezon végét, és augusztus végén összeül a családi kupaktanács.
- mondta már szeptember első napjaiban. Jelenleg próbálja eladni a vendéglátóhely bérleti jogát, ugyanis ők a tulajjal 5 évre szerződtek. De 3 hónap működés után úgy látták, nem éri meg vesződni vele.
Úgyhogy augusztus végén összepakoltak és visszatértek. Ági folytatja az ingatlanközvetítői munkát, a férje is edzőként fog dolgozni a jövőben is, csak épp Magyarországon. Arra a kérdésre, tervezik-e, hogy ismét szerencsét próbálnak külföldön, azt válaszolta, a közeljövőben biztosan nem, és Spanyolországba semmi esetre nem térnek vissza.