Pénzcentrum • 2017. január 26. 16:01
Az MNB összesen 69 millió forint bírság megfizetésére és a jogsértő állapot megszüntetésére kötelezte a CIB Bankot és a CIB Lízinget - olvasható a jegybank közleményében.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) - korábban elfogadott felügyelési ütemterve részeként - átfogó csoportvizsgálatot végzett a CIB Bank Zrt.-nél (CIB Bank), illetve az összevont alapú felügyelet alá tartozó leányvállalatainál, a CIB Lízing Zrt.-nél (CIB Lízing), a CIB Ingatlanlízing Zrt.-nél, a CIB Faktor Zrt.-nél és a Recovery Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.-nél. A jegybank a 2014. január 1-től a vizsgálat lezárásáig terjedő időszakot tekintette át.
Több területen nem kellő gyakorisággal vizsgálták felül az adósminősítéseket, továbbá a nem teljesítő jelzáloghitelek leépítésekor sem teljesültek a lejárt követelések behajtására vonatkozó jogszabályi elvárások. Egyes hitelkonstrukcióknál a folyamatos monitoring, valamint az átstrukturált hiteleknél az elkülönített nyilvántartás és a megfelelő minősítési kategóriába sorolás hiányzott. A jegybank számviteli, informatika biztonsági és befektetési problémákat is azonosított.
Mindezek nyomán az MNB ma közzétett határozatában kötelezte a CIB Bankot, hogy legkésőbb a határozat kézhezvételét követő 6 hónapon belül - illetve a számvitel és adatszolgáltatás körében 2017. március 31-ig - intézkedjék a feltárt hiányosságok megszüntetésére.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
a CIB Bankkal, illetve - egyes ügylet-nyilvántartási hiányosságok miatt - 2 millió forintot a CIB Lízinggel szemben. A pénzügyi szolgáltatások nyújtása területén a CIB Bank esetében súlyosító körülményként merült fel a megállapított szabályszegések egy részének rendszerszintű jellege, illetve jórészt jelentős és magas kockázati súlya. Enyhítő körülmény volt ugyanakkor, hogy a vizsgálat nem tárt fel ügyfél-érdeksérelmet, továbbá az, hogy a CIB Bank több intézkedést már megtett a hibák orvoslására.
A CIB Ingatlanlízing Zrt. és a CIB Faktor Zrt. vizsgálatát a jegybank (bírság)intézkedés nélkül zárta le.