Pénzcentrum • 2016. július 6. 14:33
A követeléskezelők a jelenlegi szabályozás szerint a vállalatok adósságaival már az összes, nyilvántartásban szereplő alkalmazottakat is megkereshetik otthonukban. Szakértőt kérdeztünk meg arról, hogy meddig mehetnek el a behajtással, és mikor kell az alkalmazottnak fizetnie a céges adósságot.
Egy olvasónk keresett meg minket egy érdekes esettel. A céget, ahol alkalmazottként dolgozik és aláíróként szerepel a cégpapírokban, egy közel 10 éves tartozás miatt kereste meg az otthoni lakcímén egy követeléskezelő. Ugyan kiderült, hogy a cég hibázott, azonban utánajártunk, hogy milyen esetekben kereshetnek meg a céges tartozások miatt minket a követeléskezelők és vajon ránk háríthatják-e a tartozást.
Így kereshetnek meg minket a követeléskezelők
A tartozások behajtásakor a követeléskezelők a fokozatosság elvét követik, így először a cég székhelyére küldenek felszólítást, mivel ez a vállalat hivatalos levelezési címe.
- mondta a Pénzcentrum kérdésére Kiss Nikoletta, az EOS követeléskezelő cég jogi és compliance igazgatója. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amennyiben nem veszi át a cég a megkeresést, akkor (jellemzően írásban) megkereshetik a vállalat aláírásra jogosult személyeit otthonukban.
Tényleg kifizettethetik velünk a tartozást?
- tette hozzá Kiss Nikoletta. Kivétel ez alól, ha felelősséget vállalunk az adósságért, például kezesként, ilyenkor ugyanis rajtunk is behajthatják a tartozást.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ha betéti társaságról beszélünk, akkor viszont a vállalkozás beltagja saját vagyonával is felelhet a tartozásért. Persze, ha a cég teljesen fizetésképtelenné válik, akkor nem kizárt a vezető, vezetők pénzügyi felelősségre vonása sem, vagyis a vállalkozás tartozásait nekik kell kifizetniük.
Fontos azonban kiemelni, hogy valamennyi esetben jogerős határozatnak kell megállapítania a képviselő helytállási és ezáltal fizetési kötelezettségét az általa képviselt cég tartozásaiért. Ennek eredményeként már a vezetővel szemben is végrehajtási eljárás kezdeményezhető, akár egy követeléskezelő által is.