Kötelező, de megéri: rengeteget spórolhatnak ezzel a cégek

Pénzcentrum2016. május 31. 11:00

A te céged már rendelkezik energetikai audittal? Ha még nem készítetted ezt el, akkor akár 10 millió forintos bírságot is bezsebelhetsz. A határidő már lejárt, de idén év végéig él még egy kiskapu. Mutatjuk a részleteket.

A nagyobb vállalatoknak a felelőssége is nagyobb - például az energiafelhasználás vagy az energiatakarékosság szempontjából. Ebből kifolyólag a nagyobb cégeknek több energiát kell megtakarítaniuk és ezt pedig bizonyítaniuk is kell.

Az energetikai auditálási kötelezettségüknek tavaly december 5-ig kellett volna eleget tenni a nagyvállalatoknak, akik azonban ezt még nem csináltatták meg, azok sincsenek elkésve, ugyanis 2016 végéig még türelmi idő van érvényben. Ezt a vizsgálatot egyébként az energiahatékonyságról szóló EU-s irányelv írja elő, aminek a célja az energiafelhasználás mérséklése és racionalizálása.

Loading...

Megéri megcsinálni

Bár az energetikai auditot bizonyos vállalatoknak kötelező megcsináltatni, de ez a cégeknek is nagyon megéri. Az energetikai audit ugyanis gyakorlatilag azt jelenti, hogy a jogszabályban meghatározott módon felmérik például egy adott nagyvállalat gyárépületeit, telephelyét és megnézik, hogy hol lehetne még energia-megtakarítást elérni, a lehetőségeket pedig számszerűsítik.

Kiknek kötelező?

Energetikai audit minden nagyvállalatnak kötelező, ahol:

  • legalább 250 főnél többen dolgoznak, vagy
  • a mérlegfőösszege meghaladja a 43 millió eurót (kb. 13,5 milliárd forintot) és az árbevétele meghaladja az 50 millió eurót (kb. 15 milliárd forintot)

Érdemes tudni, hogy az EU-s szabályozás alapján megalkotott magyar energiahatékonysági törvény előírja azt is, hogy a nagyvállalatoknak az első alkalomtól kezdve (2015. december 5.) négyévente kötelező elvégezni az energetikai auditot. Akik pedig még nem tettek eleget ennek a kötelezettségüknek, azoknak legkésőbb idén év végéig kell ezt pótolniuk.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Azok a cégek, akik ezt nem teszik meg, akár 10 millió forintos bírságra is számíthatnak.

Ki végezhet ilyen vizsgálatot?

Energetikai audit elvégzésre az jogosult, aki megfelel az előírt szakmai feltételeknek és a vizsgálat elvégzésére jogosultságot is szerzett - vagyis szerepel a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által vezetett auditori névjegyzékben.

Abban az esetben, ha egy céget bízunk meg a vizsgálattal, akkor mindig ellenőrizzük, hogy szerepel-e az energetikai auditori névjegyzékben az, aki a szervezet nevében ezt a tevékenységet végzi.

Van egy kiskapu

Kevesen tudják, hogy van egy kivételes eset, amivel el lehet kerülni az energetikai auditot. Mégpedig akkor, ha a nagyvállalat erre akkreditált szervezet által tanúsított MSZ EN ISO 50001 szabvány szerinti energiairányítási rendszert működtet. Ez tulajdonképpen egy olyan menedzsment rendszert jelent, aminek a működtetése során a cég energiahatékonyságát és energiatudatosságát folyamatosan nyomonkövetik, mérik és számszerűsítik. Majd a számszerűsített adatok alapján az energiahatékonyság növelését célzó intézkedéseket vezetnek be. A bevezetett intézkedések hatását pedig folyamatosan felülvizsgálják, és amennyiben szükséges megváltoztatják őket. Ennek a folyamatnak hatására pedig garantálható a vállalat energiahatékonyságának a javítása.

Ezen a héten a Pénzcentrum kiemelten foglalkozik az EU 2012/27/EU irányelvében foglalt energiahatékonysági előírásokkal, illetve azzal, hogyan épült ez be a magyar jogrendszerbe. Kitérünk majd az auditálás folyamatára, és az ezzel elérhető hatékonyságnövekedésre, de foglalkozunk majd a kiskapunak tekinthető ISO 50001-es szabvánnyal is. Természetesen olvasóink kérdéseire is számítunk a témában; a kérdéseket az MVM Partner szakértői válaszolják majd meg. A leveleket a következő címre várjuk: penzcentrum@penzcentrum.hu

Címkék:
vállalkozás, energetikai tanúsítvány, vállalat, energetikai audit, iso50001,