85 milliárd forintból bővíthetnek a vállalkozások

Pénzcentrum2015. július 8. 14:01

Várhatóan holnaptól, július 9-től pályázhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében meghirdetett kapacitásbővítést, illetve a termelési kapacitás bővítését támogató pályázatokra.

Július 9-től pályázhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások a GINOP keretében termelési kapacitásaik bővítésére, illetve kapacitásbővítésére meghirdetett összesen 85 milliárd forintos támogatási keretösszegre. Az előbbi kiírás esetében 50 és 500, utóbbinál pedig 5 és 50 millió forint között nyerhető el vissza nem térítendő állami hozzájárulás. E szerint a legtöbb esetben lehetséges maximum 50 százalékos támogatási arány mellett legfeljebb 1 milliárd forintos beruházásokat támogatnak pályázatonként. Az összeg elsősorban meglévő telephelyek fejlesztésére, gépbeszerzésre és a közvetlenül az ezekhez kapcsolódó ingatlanfejlesztésre fordítható - olvasható a MultiContact Consulting Kft. közleményében.

A pályázatok kis túlzással történelmi jelentőségűek, mert ekkora összegű forrás évek óta nem volt elérhető a hazai kkv-k számára, és az eszközpark bővítése és modernizálása óriási lehetőséget jelent a hazai kkv-szektor versenyképességének fokozása szempontjából

- mondta Kolossa Péter, a MultiContact Consulting Kft. pályázati igazgatója.

A pályázatok kifejezetten a feldolgozóipar vállalatait kívánják támogatni, ami a textilipartól az autógyártásig több ezer vállalkozás számára biztosít jelentős forrásokat. Bár a két pályázat a gépbeszerzésre fókuszál, kiemelendő, hogy mindez nem ösztönzi a humán munkaerő gépekkel történő kiváltását, mivel a nyerteseknek minimum a pályázat kétéves időtartamára létszámtartási kötelezettséget kell vállalniuk, továbbá legalább 5 százalékkal kell növelniük személyi jellegű kiadásaikat. A fentiek mellett több további kötelezettségek - többek között az árbevétel növekedésének kötelme - is járul a támogatáshoz, fokozandó a vissza nem térítendő támogatások felhasználási hatékonyságát.

A most induló két pályázat további érdekessége, hogy a korábban gyakran nehézkesen kezelhető kitöltőprogramok helyett idén a pályázók már a FAIR elnevezésű új, teljesen online rendszerben intézhetnek minden adminisztratív feladatot. A várakozások szerint tehát a források allokációja mellett a pályázat lebonyolítása is jóval hatékonyabb lesz, mint a korábbiakban.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
Tekintve, hogy vissza nem térítendő támogatásokról van szó, még fontosabb, hogy a szétosztott támogatási összegeket hatékonyan használják fel a kedvezményezettek. Pontosan erre szolgálnak a kiírásokban érvényesülő követelmények és az a fajta szegmentáció, amelynek értelmében a kiírás célzottan a feldolgozóipar vállalatait kívánja támogatni. Így pontosabban kontrollálható a támogatások adekvát szétosztása és hasznosítása

- tette hozzá Kolossa Péter.

Címkék:
vállalkozás, pályázat, támogatás, textilipar,