Pénzcentrum • 2015. május 11. 16:02
2015. május 31-ig a kettős könyvvitelt vezető vállalkozásoknak le kell adniuk mérlegeiket, tehát közeleg az éves beszámoló benyújtásának határideje.
Míg korábban - gyakorlatilag következmények nélkül - számos cég nem tett eleget a május 31-es határidőnek, addig az elmúlt néhány évben a NAV részéről szigorítás következett be. Megjelentek a kényszer-végelszámolási eljárások, melyeket felváltottak a kényszertörlési eljárások. Tavaly már közel 30 ezer kényszertörlési eljárás indult, ami rekordnak számít a részben mérlegleadás elmulasztása miatti eljárások tekintetében.
A 2013 végén működő 558 ezer cégből 2014-ben több mint 412 ezer vállalkozás nyújtott be éves beszámolót. Nem minden vállalkozás kötelezett mérleg leadására, mivel az EVA-s, KIVA-s és KATA-s adózóknak nincs ilyen kötelezettségük, továbbá külföldi cég magyarországi kereskedelmi képviselete sem kötelezett beszámoló leadására. Ennek ellenére évről évre rengeteg olyan társas vállalkozás van, amely elmulasztja mérlegének közzétételét.
A 2010-ben kezdődő kényszer-végelszámolási eljárás szigorodást hozott ebben, és ettől az évtől kezdve egyre több eljárást kezdeményeztek a beszámoló leadását elmulasztókkal szemben. Keleti József, a Bisnode csoport Country Managere elmondta, hogy a szigorításnak jótékony hatása van a magyar gazdaságra és annak átláthatóságára, mivel korábban rendszeresen előfordult, hogy egy cég azért nem adott le mérleget, mert nem szerette volna, hogy a piac megismerje teljesítményét. Régebben ezt súlyos következmények nélkül megtehették, vagy legalábbis a határidőt hosszú ideig kihúzhatták. Mára azonban már
Kényszertörlést jelenleg a beszámoló leadásának elmulasztása, adófizetés elmaradása, vagy a cég fellelhetetlensége miatt kezdeményeznek, tehát nem minden ilyen eseményre az átláthatatlan pénzügyi helyzet miatt kerül sor. Mivel azonban a kényszertörlések száma 2014-ben megközelítette a 30 ezret (ami 60 százalékos növekedést jelent 2013-hoz képest), feltételezhetjük, hogy a NAV 2015-ben sem fog pihenni, és erőteljesen fellép a beszámoló leadását elmulasztókkal szemben.
2011-ben valamivel több, mint 20 ezer kényszer-végelszámolás indult. 2012-ben megjelentek a kényszertörlések is, és 2013-ban a beszámoló leadását elmulasztókkal szemben a NAV gyakorlatilag már csak kényszertörlésekkel lépett fel. 2014-ben pedig a 30 ezres kényszertörlési szám rekordot döntött. Valószínűleg nem lesz ez másként 2015-ben sem, mivel idén már közel 8 ezer ilyen eljárás indult, pedig még csak most fog lejárni a mérlegleadási határidő.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Érdemes a vállalkozásoknak körültekintően eljárniuk és betartaniuk a határidőket, mivel
A kényszertörlési eljárás alá került cég gazdasági üzletszerű tevékenységet nem végezhet, melyet nemcsak az eljárás alá került cégeknek, hanem esetleges üzleti partnerüknek is figyelembe kell venni.