Pénzcentrum • 2013. március 29. 17:06
Jelentősen csökkenhet az alvállalkozóknak éves szinten mintegy 400 milliárd forintos veszteséget jelentő lánctartozások összege. a jövőben egyebek mellett soron kívüli bírósági úton is el lehet majd érni a tartozások kifizetését.
Az Országgyűlés hétfőn megszavazta az építmények tervezésével és kivitelezésével kapcsolatos egyes viták rendezésében közreműködő szervezetről, és egyes törvényeknek az építésügyi lánctartozások megakadályozásával, valamint a késedelmes fizetésekkel összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslatot, a kormány pedig szerdán fogadta el annak végrehajtási rendeletét. Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára sajtótájékoztatón elmondta: problémát jelent, hogy a tartozások kifizetését célzó bírósági perek évekig húzódnak, és mire a jogerős döntés megszületik, sok alvállalkozó, kivitelező tönkremegy. A jogszabály új lehetőségként biztosítja az alvállalkozó számára, hogy egy - a kamara keretében működő - teljesítésigazoló szakértői szervhez fordulhat; e szervnek 30, illetve 60 napon belül döntést kell majd hoznia az ügyben.
A határozattal szemben - újabb 60 napon belül - bírósághoz lehet fordulni, a bíróság pedig iratok alapján, soron kívül, tanúk meghallgatása és újabb szakértők bevonása nélkül dönt, egy azonnal végrehajtható ideiglenes intézkedéssel lezárja az ügyet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2014. január 1-jétől az eddigi több év helyett 3-4 hónapon belül megszületik majd a végrehajtható döntés, így az alvállalkozók korábban hozzájuthatnak a pénzükhöz. Ha a bíróság az ideiglenes végzésében megállapítja a tartozást, ám a vállalkozó 6 hónapon belül mégsem fizeti ki az alvállalkozóját, akkor akár 5 évre törölhetik a kamarai nyilvántartásból, tehát nem végezhet építőipari tevékenységet - ecsetelte az államtitkár.
Az államtitkár a lánctartozások elleni küzdelem egy másik elemének nevezte az elektronikus építési napló bevezetését (október 1-jétől). Tájékoztatása szerint az e-naplóba mindenki - beleértve az ellenérdekű feleket és a különböző hatóságokat - be tud tekinteni, így követni lehet például, kit foglalkoztatnak, illetve hogy hol tart éppen a munka.
A jövőben miniszteri rendelet minimális rezsióradíjat állapít majd meg, így elkerülve, hogy valaki áron alul vállaljon el egy munkát. A minimális rezsióradíjra a munkáltatók és munkavállalók képviselőiből álló Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság tesz ajánlást. Tapasztalatok szerint az ár alatt vállalt munkákat sokszor csak feketén tudták elvégeztetni, vagy utólag próbálták meg feltornázni az árakat.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kormány döntése értelmében irreálisan alacsony árnak minősül az az ár, ami az ágazati párbeszéd bizottság által kialakított rezsióradíjat nem éri el. A jövőben automatikusan semmisnek minősül majd az a szerződés, amelyben meghatározott rezsióradíj nem éri el a bizottság által meghatározott összeget.