Pénzcentrum • 2012. június 11. 12:31
Szerényen emelkedett a hazai vállalkozások beruházási hajlandósága a második negyedévben egy friss felmérés szerint, komolyabb bővülés azonban nem várható.
Továbbra is az informatikai beruházások vezetik a kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztéseinek listáját, amelyeket a gépek, berendezések beszerzése, illetve a gépjárműpark fejlesztése követ - derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás hétfőn közzétett adataiból.
A 700 hazai kkv vezető megkérdezésén alapuló felmérés szerint jelenleg a vállalatok 61 százaléka tervez valamilyen fejlesztést, ami 4 százalékpontos növekedés az előző negyedév adataihoz képest. Ezzel együtt is az elmúlt évekkel összehasonlítva csaknem felére csökkent a fejlesztésben gondolkodó kkv-k aránya.
Az kkv-k mintegy 30 százaléka tervez informatikai jellegű beruházást. Ezt követi a gépek, berendezések beszerzése, amelyet a kkv vezetők 22 százaléka valósítana meg a következő egy évben. A vállalkozások 17 százaléka jelezte, hogy fejleszteni kívánja gépjárműparkját, míg ingatlan beruházásban csaknem minden tízedik vállalkozás gondolkodik.
Jelenleg a legkisebb, 59 százalékos beruházási hajlandóság az ipari cégeknél figyelhető meg, míg az agrárcégek között a legmagasabb, 73 százalékos a fejlesztésben gondolkodók aránya.
Mindkét szektorról elmondható, hogy a gépek, berendezések korszerűsítése a fő beruházási cél, szemben a kereskedelmi és a szolgáltató vállalkozásokkal, ahol az informatikai fejlesztéseket jelölték meg leggyakoribb célként.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nemcsak a tevékenység, hanem a cég mérete is erősen befolyásolja a beruházási szándékot. A mikrovállalkozásoknál 53, a kisvállalkozásnál 68, a középvállalkozások körében pedig 85 százalékos az idén beruházást tervező cégek aránya.