Pénzcentrum • 2012. május 30. 14:23
A magyarországi vállalatok 34 százalékának okoz problémát a meghirdetett állások betöltése, ami nagyrészt a munkatapasztalat, kompetenciák hiányával függ össze, de sok esetben ok az is, hogy a jelentkezők bérigénye magasabb az állásban elérhetőnél. Legnagyobb hiány szakmunkásokból, gépkezelőkből, mérnökökből van Magyarországon - derült ki a Manpower felméréséből.
Idén nehezebb kompetens munkaerőt találni, mint tavaly
Annak ellenére, hogy a munkanélküliség magas, és a piac nem bővelkedik túlzottan új munkahelyekben, egyes állások betöltése mégis nehézséget okoz. A kettő között nincs ellentmondás. Magyarországon nem az okozza a legnagyobb problémát, hogy ne lennének jelentkezők az állásokra, a gond inkább az, hogy a kompetens jelentkezők hiányoznak.
A megkérdezettek válaszából az derült ki, idén nehezebb az állásokat betölteni Magyarországon, mint 2011-ben volt. Míg tavaly a válaszadók 23%-a mondta azt, hogy nehézségei vannak az állások betöltésével, ez az arány 2012-ben 34%-ra emelkedett.
Hiányoznak a készségek és magas a bérigény
Az emögött meghúzódó okok közül legfőbb továbbra is a munkatapasztalat hiánya, idén 43% mondja azt, hogy ez probléma az állások betöltésénél, és 37% mondja azt, hogy a technikai kompetenciák hiányoznak. E kettő egyébként világszerte is fő probléma.
A harmadik legnagyobb nehézség az állások betöltésénél Magyarországon, hogy a jelentkezők bérigénye magasabb az állásban elérhetőnél, a megkérdezett cégek 32%-a mondta azt, hogy ez nehézséget jelent. Ezzel viszont már alaposan kilógunk a sorból, az EMEA régió átlagában például csak a cégek 9%-a mondta ugyanezt.
Legnehezebb szakmunkásokat találni
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A tíz leginkább szűkösen betölthető pozíció Magyarországon sorrendben: szakmunkások, gépkezelők, mérnökök, értékesítő/üzletkötők, vendéglátóipari személyzet, sofőrök, könyvelők/pénzügyi ügyintézők, IT szakemberek, adminisztrátorok, vezetők.
Ezek a hiányszakmák általában megfelelnek a globális hiányszakmáknak. Akár Európát, akár a globális válaszokat nézzük, szakmunkásokból és mérnökökből van leginkább hiány.
A túlképzettség nem jelent gondot
Miközben világszerte gondot jelent, nemhogy kompetens jelentkezőből, de egyáltalán jelentkezőből is kevés van, Magyarországon ez csak a válaszadók 14%-a szerint probléma. Az EMEA régióban és világszerte a cégek 30-35%-a mondja ugyanezt.
Meglepő lehet, hogy az idegen nyelv ismeretének hiánya csak a cégek 7%-a szerint jelent gondot Magyarországon az állások betöltésénél, a túlképzettség csak 4% szerint, a mobilitás hiánya 3% szerint, a számítástechnikai készségek hiánya mindössze 2% szerint okoz nehézséget.
Itthon belsőleg képeznek át
Megfelelő jelentkezők hiányában a cégek legkézenfekvőbb megoldása a továbbképzés, 38% mondja azt, hogy a problémát a meglévő létszámának továbbképzésével oldja meg. Érdekes, hogy a belső továbbképzés globálisan nem annyira jellemző, mint nálunk. Ehelyett elsődlegesen jelölteket választanak, akiknek ugyan pillanatnyilag nincs meg a szükséges készsége az állás betöltéséhez, de legalább van benne potenciál, hogy könnyen megszerezze. Világszerte a megkérdezettek negyede vallja úgy, hogy így jár el, és Magyarországon is ez a második legnépszerűbb megoldás.