Pénzcentrum • 2011. november 17. 12:26
20 százalékkal nőtt 2010-ben a tőkebevonás értéke a kkv-szektorban - hangzott el a Start Zrt. sajtótájékoztatóján. Összesen mintegy 4,1 milliárd forinthoz jutottak a vállalkozások, melyből 2,2 milliárd forint a Jeremie kockázati alapokból jött. Nem igaz tehát az a szakértői vélemény, ami többször elhangzott a válság idején, hogy a banki hitelkihelyezés visszaszorulásával egyre inkább a tőkebevonás mellett döntenek majd vállalkozások, hiszen a banki hitelállomány mellett elenyésző maradt ennek a mennyisége. Az összes bevonás értéke még nem éri el a 2007-es szint felét sem.
Mintegy 40 vállalat tudott tőkét bevonni 2010-ben új tulajdonos révén a vizsgált adatok alapján. Az így bevont 1,9 milliárd forintos tőke tehát átlagosan 48 millió forintos beruházást jelentett a cégekbe. Ez 11 millióval magasabb, mint a 2009-es érték, de jócskán elmarad a 2008-as csúcstól, amikor az átlagos beruházás értéke 84,9 millió volt, az összes beruházás 4,4 milliárd.
A Jeremie program keretében további 12 vállalkozás juthatott tőkéhez, 2,2 milliárd fointhoz. A teljes éves forrásbevonás így 4,1 milliárd körülire becsülhető. Régiós szinten a közép-magarországi térség vezet, iparágat tekintve a kereskedelem vezet 27 százalékos részesedéssel.
A banki hitelállományhoz képest elenyésző nagyságrendű maradt az összes tőkebevonás értéke, 2010-ben 3406 milliárd került a kkv szektorhoz bankok révén. Zoltán Csaba, a Start Zrt. vezérigazgatója szerint a kisvállalkozások még mindig könnyebben tudják teljesíteni a bankok által megkövetelt feltételeket, mint a kockázati tőketársaságok magas hozamelvárásait.
A legnagyobb összegű tőkebevonás a távközlési szektorba történt, 260 milliárd forint került egy közép-magyarországi vállalkozáshoz. Ez a szektorban és a régióban is a legjelentősebb beruházás volt 2010-ben új tulajdonos bevonása révén.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Miért lehet kevés a befektetés?
A vállalkozások döntő többsége inkább nyereségből, illetve hitelből fejleszt.A vissza nem térítendő támogatások is sokszor megakadályozzák a tőkebevonást. Az egyre növő kockázati szint is visszatartja a befektetőket, a hozamelvárások növekedtek a válság ideje alatt. Összességében az is elmondható, hogy a kisvállalkozások felkészültsége sem elégséges.
A kulturális gondok ugyan egyre kevésbé vannak jelen, de a vállalkozói attitűd még mindig túlértékeli az ötlet szerepét a tőkéhez képest, nehezen engedik az ötletgazdák ki a kezükből az irányítás jogát. Emiatt rengeteg új ötlet megvalósulása maradhat el.
Mi várható 2012-ben?
A Jeremie és a Széchenyi Tőkebefektetési Alap aktivitása növekedni fog a következő évben, ez által közel 15-20 milliárd forint értékű befektetés valósulhat meg. A Széchenyi Tőkebefektetési Alap létrejöttével az idősebb, 5 évnél régebben alapult vállalatok is tőkéhez juthatnak. Az NFÜ tájékoztatása szerint 2012-ben újabb Jeremie alapok jöhetnek létre, ezek főként a még formálódó ötletek, és az épphogy csak megalakult vállalkozásoknak nyújthat forrást. Ezáltal 100 fölé nőhet azon vállalkozásoknak a száma, amik tőkét tudnak bevonni a jövőben.