Pesten menőbb az "offshore-ozás" mint vidéken

Pénzcentrum2009. szeptember 23. 15:02

A Cégfürkész adatai szerint átlagosan minden 100. magyar cégnek vannak offshore kapcsolatai. A nagy részük Budapesthez, illetve az ingatlanszakmához kötődik.

A rendkívül kedvező, alacsony adózás miatt offshore "paradicsomnak" egy 2003-as Pénzügyminisztériumi rendelet szerint 46 állam számít. A magyar és offshore cégek között igencsak változatos kapcsolatrendszer állhat fönt. Az offshore cég többek között lehet kft. társasági tag, bt. beltag és kültag, vagy többségi befolyású részvényes. Az adatbázisban szereplő körülbelül 5000 offshore kapcsolattal rendelkező cég 48%-ánál az offshore cég kft. társasági tag, 30%-ánál többségi tulajdonú tag. 9%-uknál közvetlen irányító tagról, 6%-nál pedig jelentős befolyású részvényesről beszélhetünk.

A bejegyzés helye szerint az összes működő hazai céghez viszonyítva a budapesti cégek aránya 39%, míg az összes működő, offshore kapcsolattal rendelkező hazai cég közül a budapestiek aránya 73,8%. Tehát körülbelül 4-szer több budapesti cégnek van offshore háttere, mint vidékinek.

A Cégfürkészben szereplő offshore kapcsolatokkal rendelkező magyar cégek 304-féle tevékenységet folytatnak. A legnagyobb arányban, 48%-ban a saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése szerepel a listán, ezt követi az üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás 6%-kal, majd az épületépítési projekt szervezése (4%) és a vagyonkezelés (4%) következik. A 10-es toplistában szerepel még az üzletvezetés, a vegyes termékkörű kereskedelem, a személygépjármű-, könnyűgépjármű kereskedelem, az ingatlankezelés, szállodai szolgáltatás és az éttermi, mozgó vendéglátás.

A Cégfürkész adatai alapján az összes működő magyar cég 1 %-ának vannak offshore érdekeltségei. Ha megvizsgáljuk azt, hogy árbevétel alapján milyen a cégek aránya, azt tapasztaljuk, hogy minél magasabb az árbevétel, annál nagyobb arányú az offshore részvétel.
A 0-50 millió forintos árbevételi kategóriában 0,6%-a rendelkezik offshore kapcsolattal, 1,11% az 51-300 milliós csoportban, 2,03% a 301-700 milliós kategóriában, 2,9% a 701-2500 milliós bevételi sávban, 3,8% a 2501-4000 milliós kategóriában és 3,4% a 4001 millió forint feletti bevételi sávban.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A Cégfürkész nem vizsgálta azokat a cégeket, melyek ugyan Magyarországon folytatnak üzleti tevékenységet, de semmilyen hazai bejegyzésük nincsen. Sajnos ezek arányát megbecsülni sem lehet, hiszen ezt szinte lehetetlenné teszik az adott országokban érvényben lévő adatvédelmi rendelkezések és az anonimitás. Ilyen cégek közül sokat találunk az internetes vállalkozások között, ahol a tevékenység is nemzetközi vizeken történik, illetve ahol nehéz az országhatárokat meghúzni.

Címkék: