Magyar Hírlap • 2009. május 25. 08:32
A válság miatt egyre fontosabbak a külső források, ugyanakkor több hazai kis-és középvállalkozás képviselője szerint egy ideje szinte lehetetlen kölcsönhöz jutni. Pénzintézeti források nélkül nem tudnak fejleszteni vagy éppen talpon maradni a cégek, ezért szakértők szerint a kormányzatnak ösztönöznie kellene a bankokat arra, hogy - akár uniós források bevonásával is - a vállalkozásokat több hitelhez juttassák.
A bankok egyelőre a betétgyűjtésre helyezik a hangsúlyt, valamint azzal foglalkoznak, hogy ne dőljenek be a korábban kihelyezett hiteleik. Binder István, a PSZÁF szóvivője elmondta, hogy a kkv-szektorban nyilvánvalóan megmutatkozik a hitelezési kedv mérséklődése, gyakorlatilag stagnál a kihelyezések értéke a korábbi időszakokhoz képest.
Sokan egyetértenek abban, hogy a bankoknak pénzt kell pumpálni a magyar gazdaságba. Külső források nélkül nehezen képzelhető el a gazdasági növekedés beindítása, a kilábalás. Problémát jelent ugyanakkor, hogy mivel a pénzintézetek többsége külföldi tulajdonban van, ezért a magyar államnak szinte semmi beleszólása a hazai hitelpolitika alakításába.
A nyugat-európai anyabankok határozzák meg hitelpolitikájukat, így nem a nemzetgazdasági érdek érvényesül, hanem a profitszerzés. Hazánk hitelbesorolása folyamatosan romlik a nemzetközi piacon, aminek hatására kedvezőtlenebbé válik a kölcsönök limitszintje is.
Állami szerepvállalásra nem túl nagy az esély a magyarországi bankszektorban, ezért nagy valószínűséggel továbbra is maradnak a drága hitelek. Az ügyletpolitikát tőlünk nyugatabbra határozzák meg, amibe a rossz hitelek arányának további emelkedése nem fér bele.