Mától elérhető az Új Magyarország Kockázati Tőkeprogram!

Pénzcentrum2009. február 23. 15:45

2009. február 23-án kiírásra kerültek az Új Magyarország Kockázati Tőke Programra vonatkozó, kockázati alapkezelő társaságoknak szóló pályázatok. A Program keretein belül közel 35 milliárd forintnyi forrás áll a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k) rendelkezésére. A támogatáshoz kockázati alapkezelő társaságokon keresztül juthatnak hozzá. A pályázók 2009. április 6-ig nyújthatják be jelentkezéseiket a programot szervező Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt-hez (MV Zrt.).

A piaci szereplőkkel folytatott folyamatos egyeztetések alapján az MV Zrt. komoly pályázói érdeklődésre számít. Ennek köszönhetően néhány hónapon belül újabb uniós forrásbevonási lehetőségek nyílnak meg a KKV-k számára. A dokumentáció a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség weboldalán érhető el.

A szakmai körökben JEREMIE néven is ismert uniós kezdeményezés részét képező Program a hazai KKV szektor korai (magvető és induló), valamint növekedési életszakaszban lévő vállalatai tőkehelyzetének javítását tűzi ki célul. A magyarországi tőkepiac igen alacsonyan fejlett, és ezen belül is leginkább a nagyméretű tranzakciók dominálnak - a KKV-k magvető és korai életszakaszának tőkefinanszírozásával mindössze néhány piaci szereplő foglalkozik.

A Program keretében az MV Zrt. forrásokat közvetít kockázati tőke alapok részére, ezzel bővítve a KKV-k tőkebevonási lehetőségeit. A Programra allokált, jellemzően uniós forrás nagyságrendileg 35 milliárd forint. A befektetések végrehajtása mellett az alapkezelők feladata, hogy az MV Zrt. által közvetített források mellé legalább 30%-os mértékben magánforrásokat vonjanak be.

A jelenleg elképzelt ütemterv szerint 2009 májusában aláírásra kerülhetnek az első közvetítői megállapodások, legkésőbb a második negyedévében felállításra kerülhetnek az első kockázati tőkealapok, ezt követően pedig az alapkezelők megkezdhetik a befektetési lehetőségek vizsgálatát.

A Program főbb feltételeinek rövid összefoglalása (a részletes feltételeket a pályázati dokumentáció tartalmazza):

I. Együttműködési formák

Közös Alapok létrehozása (a Közép-Magyarországi Régión kívül): az MV Zrt. és magánbefektető(k) közös, magyarországi bejegyzésű kockázati tőke alapot hoznak létre. Az MV Zrt. a Közös alap tőkéjének maximum 70%-áig szerezhet tőkejegyet.

Co-investment Alap (a Közép Magyarországi Régióban): Az MV Zrt. önálló jogi személyiséggel bíró alapot hoz létre (Co-investment Alap). A Co-investment Alap társbefektetőkkel hajt végre közös befektetéseket, úgy, hogy tranzakciónként állapodik meg a társbefektetőkkel a befektetési feltételekről. A Co-investment Alap részesedése az egyes befektetési projektek esetében maximum 70%.

II. Alapkezelők (pénzügyi közvetítők)

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az előzőek szerint létrehozott kockázati tőke alapok kezelésére olyan alapkezelők pályázhatnak majd, amelyek a tőkepiaci törvény (Tpt.) szerint kockázati tőkealap kezelésére jogosultak a Magyar Köztársaság területén, megfelelő szakmai referenciákkal rendelkeznek, valamint be tudják vonni a szükséges mértékű magánforrásokat. Az alapkezelők nyílt eljárás során kerülnek kiválasztásra, transzparens "scoring" rendszer alapján.

III. Bevonható magánbefektetők

Független magánpiaci befektetők, amelyek befektetésre szánt forrása nem az államháztartás alrendszereiből származik. Magánpiaci befektetők például: hazai vagy külföldi bejegyzésű, intézményesített formában működő, jogi személyiséggel rendelkező magántőkealapok, független pénzügyi befektetők, üzleti angyalok. A magánbefektetői kör befektetési kedvének erősítése céljából az MV Zrt. bizonyos ösztönző eszközöket (hozamkorlátozás és veszteségmérséklés) kíván alkalmazni.

IV. Befektetési politika főbb pontjai

Potenciális célvállalatok: olyan maximum 5 éves múlttal és - anyavállalatával/anyavállalataival együtt - maximum 1,5 milliárd forint éves árbevétellel rendelkező hazai mikro-, kis-, és középvállalkozások, amelyek üzleti tervei jól átgondoltak és ígéretesek, vonzó, jól fejlődő iparágban működnek (kizárt tevékenységi körök: hajógyártás, szén- és az acélipar, pénzügyi ágazat).

Kizárt felhasználások: meglévő gazdasági társaságban történő részesedésszerzés, hitelkiváltás, kereskedelmi célú (azaz ingatlan értékesítési) ingatlanfejlesztés.

Befektetési méret: egy 12 hónapos időszak alatt maximum 1,5 millió euró, legfeljebb 3 egymást követő gazdasági évben.

Címkék:
jeremie program,