Pénzcentrum • 2009. február 6. 09:46
A nagy gazdasági válság közepette minden valamirevaló elemző statisztikákkal, grafikonokkal és táblázatokkal igyekszik prezentálni a problémák valós méretét. De mi van akkor, ha az azonos statisztikák homlokegyenest ellentétes eredményeket hoznak?
A National Federation of Independent Business (NFIB) legújabb felmérése szerint, mely 800 kisvállalkozás megkérdezésével készült, a társaságok dolgozóinak száma átlagosan 0,86 fővel csökkent decemberben - ekkora mértékű visszaesésre még nem volt példa a felmérés történetében.
Ám mielőtt tiszteletünk jeléül meglengenénk a csillagos-sávos lobogót az amerikai munkaerőpiac koporsója felett, érdemes egy pillantást vetni a SurePayroll Scorecard ugyanebben az témában készült statisztikájára, mely szerint múlt év utolsó hónapjában valójában 0,2 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak aránya a kisvállalati szektorban. Utóbbi felmérés nagyjából 20 000 munkahely adatai alapján jön létre.
Akkor mi is az igazság? Valószínűleg az, hogy senki nem tudja, pontosan mi folyik az amerikai munkaerőpiac egyes szegmenseiben. Azt az NFIB felmérése sem tagadja, hogy a kisvállalatok egy része még mindig aktív: 40 százalékuk nézelődik a piacon új dolgozók után, 14 százalék pedig betöltetlen munkahellyel rendelkezik.
A SureCard azzal magyarázta a bizonyítványt, hogy egyrészt a nagyvállalatok képzett dolgozóit felszívják a kisebb cégek, másrészt az eddig háztartásbeli házastársak közül is egyre többen kénytelenek munkába állni. Ez viszont úgy hangzik, mintha az elmélethez gyártották volna a statisztikát. Hogy kinek is van pontosan igaza, valószínűleg sosem fog kiderülni, de az biztos, hogy a statisztika segítségével tényleg mindent meg lehet magyarázni.