Pénzcentrum • 2009. január 28. 16:00
A világméretű gazdasági válság egyik eredménye, hogy a vállalatoknak immár sokkal szigorúbb kontroll mellett kell bizonyítaniuk teljesítményüket, vagyis egyértelmű és megbízható adatokat kell közölniük magukról üzleti partnereik, így például a bankok felé. A közepes méretű vállalatok számára ráadásul a jelenlegi, tőkehiányos üzleti környezetben a nagyobb transzparencia nemcsak egyre általánosabb elvárás, hanem egyben lehetőség is.
Bodor Kornél, a Deloitte Feltörekvő Középvállalatok Csoport vezetője elmondta: A bankok általában kiemelt jelentési követelményeket támasztanak vállalati ügyfeleikkel szemben, mégis úgy tűnik, hogy az eddigi gyakorlat a legtöbb bank számára a jelenlegi gazdasági környezetben már nem jelent elegendő bizonyosságot. A bankok emiatt a jövőben várhatóan még szigorúbb feltételekhez fogják kötni döntéseiket - vagyis átláthatóbb működést, nagyobb transzparenciát, és ennek megfelelően szigorúbb jelentési rendet követelnek meg ügyfeleiktől.
A Deloitte szakértője hozzátette: A transzparenciát egyre hangsúlyosabb tényezőként kezelő banki gyakorlatnak az egész piacra nézve érvényes üzenete van. Ennek lényege, hogy minden felelősen gazdálkodó cégnek időről-időre frissítenie kell információit az üzleti partnereiről, és figyelemmel kell kísérnie azok pénzügyi helyzetét. Alapvető üzleti érdek az informálódás, aminek révén a vállalkozások számos, viszonylag könnyen előre látható problémától óvhatják meg magukat - például attól, hogy valamely korábban megbízhatónak ítélt partnernél egyszer csak bennragadjanak a kinnlevőségeik.
Ezért ma már egyáltalán nem mindegy, a cégek milyen adatokat és milyen formában közölnek magukról. Különösen érvényes ez a feltörekvő középvállalatokra (FKV), amely cégek még nem érték el a nagyvállalati kategóriát, 2-13 milliárdos árbevételűek, komoly helyi kompetenciájuk és piacuk viszont a válság kirobbanása előtt stabil alapot jelentett számukra a további növekedéshez - most azonban nehezebben jutnak finanszírozáshoz.
Bodor Kornél kiemelte: Ezek a dinamikusan fejlődő, éves szinten akár 15-20%-os növekedésre is képes helyi vállalatok főként méretükből fakadóan könnyebben képesek reagálni a külső hatásokra, így a mostani válság hullámait is nagyobb rugalmassággal kezelhetik. A rugalmasság feltétele mindenekelőtt az, hogy eladható, a piaci igényeket naprakészen kielégítő termékekkel és szolgáltatásokkal legyenek jelen a piacon, de legalább ennyire fontos az is, hogy képesek legyenek megfelelni a velük szemben támasztott szigorúbb külső elvárásoknak. A feltörekvő középvállalatoknak a befektetőik, hitelezőik, üzleti partnereik felé jól értelmezhető és hiteles adatokat kell közölniük magukról, ha meg akarják tartani, vagy éppen ki szeretnék érdemelni a bizalmukat.
A Deloitte szakértője közölte: Az FKV-k a transzparencia növelésével most nem csak a túlélésüket, hanem biztos fejlődésüket is megalapozhatják. Tőkebevonás, vagy hitelek megszerzése nélkül sokan talán a növekedésük minimális ütemét sem lennének képesek biztosítani, ugyanakkor a passzivitás, a kivárás, a válság gyors lefolyásában való reménykedés most akár könnyen vissza is üthet. Az a feltörekvő vállalat, amely a befektetők és hitelezők szemében nem tud, vagy nem akar eleget "mutatni magából", könnyen versenyhátrányba kerülhet, az a vállalkozás viszont, amely képes elég gyorsan alkalmazkodni a megváltozott elvárásokhoz, képes megbízható, egyértelmű információkat közölni partnerei felé, most lényegesen jobb feltételekkel indulhat a többieknél.
Mitől lesz transzparens a cégünk működése?
Gion Gábor a Könyvvizsgálati üzletág vezető partnere elmondta: Az egyre szélesebb körben alkalmazott, fenntartható vállalati fejlődésről szóló jelentések, vagy a hazai gyakorlatban alkalmazott, úgynevezett üzleti jelentések természetesen rengeteg hasznos adatot és információt tartalmaznak az adott vállalkozásról a partnerek és hitelezők számára. Azonban e jelentések egyike sem elég - és főleg nem elég szabályozott - ahhoz, hogy valódi, teljes transzparenciáról beszélhessünk. A transzparencia megteremtésének alapvető eszköze változatlanul a pénzügyi beszámoló, amely az egyetlen, mindenkire vonatkozó szabályozott jelentési kötelezettség, és amelyet ennek megfelelően minden vállalatnak egyértelmű sztenderdek és számviteli előírások mentén kell teljesítenie - legyen szó akár tőzsdei, akár nem tőzsdei cégről.
A Deloitte szakértője hozzátette: A valódi transzparencia irányába tett következő lépés a pénzügyi beszámoló független megerősítése, vagyis a külső szakértő által elvégzett könyvvizsgálat, amelynek során az összetett vállalati rendszerek bonyolult folyamataiban is jártas könyvvizsgáló szavatolja a vállalkozás által, jelentésében közölt információk helytállóságát.
A szigorodó banki-hitelezői elvárások miatt elképzelhető, hogy a jövőben maguk a bankok is szigorúbban fogják vizsgálni a jelentések tartalmát, esetleg részletesebb ellenőrzésnek alávetni a beszámolókat, még a nem korlátozott könyvvizsgáló jelentés ellenére is. A bankok döntéseit ennek során természetesen számos tényező befolyásolja, ezek közül azonban az egyik mindenképpen maga a könyvvizsgálóba vetett bizalom, amely általában a cég méretével - ennek megfelelően a rendelkezésére álló szakembergárdával - és a tőkeerejével is összefügg.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy még megbízható információtartalma, és a transzparencia szempontjából kiemelkedő jelentősége ellenére sem szabad egyetlen könyvvizsgálói jelentés, vagy éves beszámoló felé sem túlzott üzleti elvárásokkal közelíteni. A pénzügyi beszámoló vizsgálata elengedhetetlen, önmagában viszont nem elégséges ahhoz, hogy egy céget teljesen megismerjünk.
Ehhez a vállalkozás menedzsmentjének összetételére és szakmai felkészültségére vonatkozó információk, vagy például a vállalat referenciáinak megismerése is szükségesek, az üzleti döntések előkészítésének a részét kell, hogy képezzék ugyanúgy, mint a társaság pénzügyi beszámolójának az elemzése - emelte ki Gion Gábor.
A Deloitte szakértője figyelmeztetett: A nemzetközi jelentési szabványok - például a jó eséllyel globális szabvánnyá fejlődő IFRS - alkalmazása sok, főként a hazai piacon mozgó vállalkozás szemében feleslegesnek és bonyolultnak tűnik. Egy határon túli üzleti partner beszámolójának értelmezése során, tervezett tőkebevonás esetén, vagy például a központi szintű banki hiteldöntések előkészítésekor is az átláthatóságot szolgálja ellenben, ha a társaság érthetően, egységes, nemzetközi számviteli elvek mentén képes bemutatni saját piaci értékét - adózott eredményén, saját tőkéjén, vagy egyes mérlegtételeinek besorolásán keresztül.
A hazai és a nemzetközi standardokból adódó különbségek miatt sokszor jelentős eltérések mutatkozhatnak a beszámolókban, ami nagyon megnehezíti például azt, hogy egy külföldi bank, vagy befektető valós képet alkosson magának a társaságról. Számos esetben az IFRS szerinti jelentés ezért már ma sem opcionális, hanem például tőzsdére lépéskor, vagy egyes bankok gyakorlatában a kötelező elv.
Az elérhető legnagyobb transzparencia szempontjából éppen ezért vélhetően az IFRS alkalmazása jelenti a jövőt a feltörekvő középvállalatok számára. A nemzetközi szabvány alkalmazása, a neki tulajdonított bonyolultság ellenére azoknál a vállalkozásoknál, amelyek rendszerint szokványos tranzakciókat hajtanak végre - és ez jellemző a feltörekvő középvállalatok több mint 90 százalékára - alig különbözik a magyar számviteli törvényétől.
Egyes bonyolult, például származékos tranzakciók könyvelése az IFRS szerint is igen bonyolult, aminek oka, hogy a szabványnak követnie kell az egyre változatosabb és összetettebb tranzakció-típusokat. A Nemzetközi Számviteli Bizottság ugyanakkor már bejelentette, hogy hamarosan megjelenik az IFRS-nek egy egyszerűsített, kifejezetten kisebb, illetve középvállalatoknak szánt változata is - tette hozzá Gion Gábor.