Láthatalan parazita vadászik a magyarokra: a legtöbbeket éjszaka, az ágyban támadja meg az élősködő

Pénzcentrum2024. november 24. 15:04

Amikor egy hotelben szállunk meg, elsőre kézenfekvőnek tűnhet a ruháinkat szépen elpakolni a szekrényekbe vagy fiókokba. Szakértők azonban figyelmeztetnek: ez a látszólag ártalmatlan szokás komoly higiéniai kockázatokkal járhat. Az ágyi poloskák nemcsak az ágyakban, hanem a szekrények rejtett zugaiban is könnyen megtelepedhetnek, ráadásul ezek a bútorok ritkán esnek át alapos tisztításon. Európa több nagyvárosában már komoly ágyi poloska-invázióról számoltak be, ami luxushoteleket és közösségi tereket sem kímélt. Tudj meg többet arról, hogyan védekezhetsz ellenük, és milyen óvintézkedésekkel teheted biztonságosabbá az utazásaidat!

Amikor hotelben szállunk meg, sokan termszetes dolognak érezzök a bőröndünk tartalmát szépen elrendezni a szekrényben vagy fiókokban. Szakértők szerint ez azonban nem feltétlenül okos dolog, hiszen ez komoly higiéniai kockázatokat rejthet magában. A hotelszekrények, különösen azok, amelyek fából készültek vagy amelyekben rések és illesztések vannak, ágyi poloskák rejtekhelyei lehetnek. Nemcsak az ágyakban találhatók meg ezek a kellemetlen élősködők, hanem a szekrényekben is, amelyeket ráadásul szinte biztos, hogy nem tisztítanak rendszeresen. Még az év elején írtunk például arról, hogy komoly "járvány" tört ki az USA-ban.

Egy rovarirtással foglalkozó cég szakértői is alátámasztják ezt az állítást, szerintük az ágyi poloskák előszeretettel bújnak meg a bútorok rejtett zugaiban, például a székek és kanapék varrásaiban, a párnákban, valamint a szekrények repedéseiben. Ráadásul ezek az apró kártevők a szobák közötti falakon és mennyezeteken is képesek átvándorolni, hogy új rejtekhelyet találjanak. Az ágyi poloskák a falakon, tapéta mögött, képkeretekben vagy akár elektromos aljzatokban is előfordulhatnak, ezért érdemes alaposan átvizsgálni a szálláshelyet érkezés után.

Hogyan kerülheted el a fertőzést?

Dr. Jason Singh, orvos szerint a legbiztonságosabb, ha egyáltalán nem pakolod a ruháidat a szekrénybe, ehelyett inkább az akasztókat használod vagy hagyd a ruháidat a bőröndben, és onnan vedd elő, amikor szükséged van rájuk.

Egy másik, talán szokatlan, de hatékony módszer, hogy a bőröndödet a fürdőkádba helyezed. A fürdőkád ugyanis az egyik legbiztonságosabb hely az ágyi poloskák ellen, mivel a sima, kemény felületen ezek a rovarok nem tudnak megtelepedni.

A fürdőkád használata nemcsak higiénikus, hanem helytakarékos megoldás is lehet, különösen kis méretű szállodai szobákban.

Poloskacunami

Korábban az alacsonyabb kategóriájú szállásokon félhettünk csak az alattomos vérszívóktól, ma már azonban butik- és luxushotelekben is megjelentek. Egészen komoly ágyi poloska járvány söpört végi egy évvel ezelőtt Európán: Páris és London szálláshelyeit ellepték a vérszívók, de megjelentek a metró és a moziülések kárpitjain is. A jelenség nem szokatlan, a méretei azonban már aggasztóak voltak.

Terjedésük nem annyira a rossz higiénia és a piszkos metrószerelvények miatt indulhatott meg, sokkal inkább a globalizáció, az éghajlatváltozás és az evolúcióbiológia újabb elrettentő példája. A meleg városok ugyanis ideális környezetet biztosítanak az ágyi poloskák számára. Az évtizedek óta széles körben használt kémiai rovarölő szerek pedig lassan elvesztik hatásukat.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Ezek a rovarok legszívesebben meleg környezetben élnek, ahol sok sötét búvóhely van. A városok és a zsúfolt lakótömbök ideálisak számukra. A bútorok rejtekhelyein, a matracok varrásaiban vagy a falak repedéseiben húzódnak meg, és éjszaka jönnek elő táplálkozni. A meleg, központilag fűtött lakások felgyorsítják életciklusukat, ami súlyosbítja a problémát - ahogyan a melegedő éghajlat is.

Hogy néz ki az ágyi poloska?

Az ágyi poloska egy viszonylag kisméretű, 5-7 mm közötti nagyságú rovar, színe barnás, testét finom szőrök borítják. Sokan azt gondolják, hogy egy félcentis, sőt, akár nagyobb rovart nem olyan nehéz szabad szemmel észrevenni az ágyneműben, azonban ez nem igaz, ugyanis az ágyi poloska nagyon ügyesen elrejtőzik az avatatlan szemek elől. A furfangos ágyi poloska nappal az ágy környékén rejtőzködik, elbújik a matracok redőiben, az ágy repedéseiben vagy a lepedő alatt, de akár az ágy mögött is várakozhat, míg késői vacsorája elő nem kerül.

Az ágyi poloska méretéhez képest kifejezetten fürge és szívós állat. Azért olyan nehéz tőlük megszabadulni, mert a kifejlett példányok akár 18 hónapig is elélnek és a táplálékmegvonást is igen jól viselik.  A frissen kikelt, fiatal ágyi poloska példányok alig 1 mm nagyságúak, nekik hamar vérhez kell jutniuk az életben maradáshoz, ám a kifejlett ágyi poloska “türelmes”, 6 hónapig is kibírja táplálék nélkül. Az ágyi poloska jelenléte akkor válik láthatóvá, amikor a rovarok már egy ideje nálunk élnek: az elhullott ágyi poloska tetemek és a poloskaürülék barnás pöttyei az ágyneműn egy idő után feltűenőek lesznek - azonban ehhez az is kell, hogy sokáig ne cseréljük az ágyneműt.

Ágyi poloska írtás: Mit tehetünk ágyi poloska ellen?

Az ágyi poloska ellen nehéz védekezni, de mindenképpen megér egy próbát, ha elsőként magunk vesszük kezünkbe az ügyet. Ha észrevettük az ágyi poloska nyomait, elsőként húzzuk le az ágyneműt, majd azonnal mossuk ki minimum 60°-on (ezzel meg is adtuk a választ arra a kérdésre, hogy az ágyi poloska hány fokon pusztul el). A huzatokban lévő párnákat és a takarókat tegyük biztonságos helyre, ugyanis az ágyi poloska nem bújik be a paplan, párna belsejébe. Kezeljük ágyi poloska irtó szerrel az egész ágyat: fújjunk be minden apró zugot, ahol az ágyi poloska elbújhat, beleértve az ágy környéki repedéseket, az ágy illesztéseit, sőt, még a csavarokat is.

A kezelést ismételjük meg néhány naponként, ugyanis az ágyi poloska elleni vegyszerek a petékre nem hatnak! Az ágyi poloska írtás házilag nagyon nehéz és hosszadalmas feladat; ha nem akarunk bajlódni vele, vagy nem tudjuk többedik próbálkozásra sem megszüntetni a problémát, mindenképpen hívjunk szakembert, aki szakszerűen elvégzi a rovarirtást otthonunkban!

Címkék:
szálloda, turizmus, hotel, meleg, belföldi turizmus, poloska,