Pénzcentrum • 2024. október 25. 13:03
Az alvásproblémák a magyar lakosság több mint felét érintik, miközben csak 3-5 százalékuk számolhat be valóban pihentető éjszakákról – mondta el a Pénzcentrumnak G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke. Szerinte a minőségi alvás ma már életmódbeli alapkérdés, ezért különösen fontos, hogy a szállodák korszerű és alváshigiéniai szempontból is kiemelkedő feltételeket biztosítsanak vendégeik számára. E cél érdekében alakították ki a „Sleepfriendly Hotel” minősítést, amely évente a legjobb alvásbarát szálláshelyeket díjazza, szigorú követelményrendszer alapján.
Magyarországon a felnőtt lakosságnak több mint a fele nem alszik jól. Ez nem azt jelenti, hogy alvásbeteg, egyszerűen csak gondja van az alvással, ezzel szemben a lakosság mintegy 3-5 százaléka az, aki elmondhatja magáról, hogy tökéletesen alszik.
A rossz alvásnak persze nyilván több összetevője is van, adott esetben időjárási frontok, szorongás, egy betegség, de tény, hogy az alváskörülmények is nagyon fontosak. Pedig a jó alvás elengedhetetlen az egészséghez: ma már ez is az életmód része, ahogyan a megfelelő étkezés és a testmozgás is elválaszthatatlan a megfelelő mentális állapottól. Éppen ezért fontos felhívni a figyelmet arra, hogy mennyire sokat számítanak az alvási körülmények.
De sokszor előfordul, hogy nincs befolyásunk az alvási körülményeinkre, legfőképpen akkor, ha nem otthon alszunk, hanem máshol, és azokon a helyeken nem mi határozzuk meg a feltételeket.
A Magyar Alvás Szövetség úgy gondolja, hogy a hivatalos altatóknak, mint amilyenek a szállodák, akik azzal foglalkoznak, hogy másoknak megfelelő hálókörülményeket hoznak létre, igényesek, korszerűnek kell lenniük, hogy megfeleljenek a XXI. század követelményeinek, és az alapvető alváshigiéniai szempontoknak
- mondta el a Pénzcentrumnak G. Németh György, címzetes egyetemi docens, a Magyar Alvás Szövetség elnöke. Éppen ezért összeállítottak egy 130 feltételből álló minőségi követelményrendszert, ami mentén minden évben kiosztják a Sleepfriendly Hotel, azaz alvásbarát hotel minősítést, mellyel azokat a kereskedelmi szállásadó szolgáltatókat különböztetik meg, amelyekben kiemelt figyelmet fordítanak erre a kérdésre és megfelelő minőségi feltételeket hoznak létre a pihentető alváshoz.
A program célja az alvási lehetőségeket kínáló szállásadók figyelmének a felhívása a kulturált és szakszerű hálószobák, hálóhelyek kialakítására, miközben értékeli és minősíti az ezen a téren a legjobbakat. Célja azoknak a magas színvonalú szálláshelyeknek az értékelése és közzététele, amelyek megfelelnek az alvás minősített kritériumainak.
Kezdve attól, hogy milyen a matrac keménysége, egészen odáig, hogy milyen a hálószoba hőmérséklete, milyen a szellőzése, milyenek a hangviszonyok, a fényviszonyok, tehát nagyon sok kritériumot figyelembe veszünk. Ez a rendszer sokkal szigorúbb, mint például a csillagminősítés, amikor eldöntik, hogy egy szálláshely 2, 3, 4, 5 vagy 6 csillagos.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Fontos, hogy csak akkor használják fel a címet, ha a szobáinak legalább a tíz százaléka megfelel ennek a magas minőségű követelményrendszernek. Ezt alvásorvosok, egészségügyi és életmód szakemberek, és a szállodaiparban nagy tapasztalatokkal rendelkező szakemberek állították össze, a pihentető alvás feltételeinek sokoldalú felmérését jelenti, amely kiterjed még a fentieken kívül a kiegészítő eszközök és szolgáltatások meglétére, az eszközök állapotára, tisztaságára, a vendégek tájékoztatására, az elégedettség mérésére és a panaszok kezelésére is.
Minden ember másképp alszik jól
Persze kortól, testtömegtől és még száz másik körülménytől is függ az, hogy ki hogy alszik jól. G. Németh György szerint ezekre a különbségekre a szállásadóknak fel kell készülniük,
Sokféle ember van, sokféle felépítésű, nagyon nem mindegy, hogy valaki 20 éves vagy 60 éves, nagyon nem mindegy, hogy valaki fizikai munkát végez, szellemi munkát és a számítógép előtt ül, nagyon nem mindegy, hogy egészséges-e vagy nem.A nemzetközi szálloda marketingben az Egyesült Államokban, de más Európában is az utóbbi évtizedekben már nagyon odafigyelnek erre. Külön policy-je van, egyre hangsúlyosabban kommunikálják ezeket a szempontokat. A sokféle vendéghez leghatékonyabban úgy lehet alkalmazkodni, hogy sokkal gyakrabban cserélik az eszközöket, elsősorban a matracokat, ez lehet akár három-négy év is. Itt fontos megjegyezni, hogy az otthoni matracainkat 8-10 évente cserélni kellene, hazánk ebben jókora elmaradásban van: mi magyarok átlagosan 15 évig gyűrünk egy matracot, tehát majdnem kétszer annyi ideig, mint az ajánlatos lenne.
Hazánkban összesen már 16 dedikáltan alvásbarát szálláshely van, és nem csak a legfelső kategóriából kerülnek ki ezek: van köztük vidéki 3 csillagos panzió is például. Az elnök szerint nagyon fontos lenne, hogyha az ember egyszer már arra kényszerül, hogy otthonán kívül aludjon, akkor normális körülmények között tudjon pihenni.