Pénzcentrum • 2024. október 11. 20:57
Az új csúcsokat beállító idei nyári szezon eredményeihez jelentős mértékben járult hozzá a beutazóforgalom bővülése. Június-augusztusban 2023-hoz képest 14%-kal több, 3 millió külföldi látogató érkezett, ami csaknem 8 millió éjszakát eredményezett a magyarországi szálláshelyeken. Németország után a legtöbb nemzetközi vendégéjszakát a visegrádi országok és az Egyesült Királyság utazóinak köszönhettük. A teljes nemzetközi szálláshelyi forgalom 51%-a Budapest vonzásának volt köszönhető, a külföldi vendégéjszakák száma alapján a legnépszerűbb vidéki települések közül kiemelkedtek a fürdővárosok.
Turisztikai konjunktúra van Magyarországon, amit jól mutat az is, hogy a nagy számban érkező nemzetközi vendégek tavaly nyárhoz képest országosan közel 6%-kal több, csaknem 8 millió vendégéjszakát töltöttek a hazai szálláshelyeken. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai szerint ezek mintegy felét, 49%-át a fővároson kívül regisztrálták.
A vidéket felkereső, tavalyhoz képest 5%-kal több, mintegy 1,4 millió nemzetközi látogató pedig közel 4 millió vendégéjszakával gazdagította a fővároson kívüli desztinációkat. A forgalmi sikereknek köszönhetően a külföldiektől származó bevételek vidéken az előző évhez képest 13%-kal bővültek, és elérték a 67 milliárd forintot, a Balatonnál pedig 15%-os volt a növekedés. Ezzel a vidéki szálláshelyek teljes bevételének több mint 30%-át nemzetközi vendégek biztosították. Mindezek az eredmények is hozzájárulnak ahhoz, hogy a turizmus nemzetgazdasági hozzájárulása a GDP több mint 12%-át adja. A II. negyedév szolgáltatás-külkereskedelmi egyenlegének 2,9 milliárd eurós aktívumához pedig mintegy 925 millió euróval járult hozzá. Így a pozitív egyenleg mintegy egyharmadát biztosította.
Az NTAK adatok alapján eközben Budapestet is rekordszámú, 1,7 millió külföldi utazó kereste fel a nyári hónapokban, számuk csaknem 23%-kal haladta meg az egy évvel ezelőtt mértet. A fővárosba érkező nemzetközi látogatóktól származott a Magyarországon keletkező külföldi vendégéjszakák közel 51%-a. A fővárosban regisztrált mintegy 4 millió nemzetközi szálláshelyi éjszaka a tavaly június-augusztusit is 11%-kal túlszárnyalta.
A fővárosban a legtöbb külföldi vendégéjszakát a brit és német turistákat követően az Amerikai Egyesült Államokból érkező utazók töltötték, tőlük 12%-kal több forgalmat regisztráltak a szálláshelyek. A kiemelkedő nemzetközi turisztikai keresletnek és a főváros vonzásának köszönhetően Budapesten a szálláshelyi bevételek csaknem 90%-a, közel 103 milliárd forint származott a nemzetközi vendégektől.
Tavaszi kampányainknak is köszönhetően alakultak kimagaslóan a június-augusztus beutazószámai. A sikeres főszezonnak azért is nagy a jelentősége, mivel ilyenkor keletkezik az éves külföldi vendégéjszaka-forgalom csaknem 37%-a százaléka, azaz a nyári szezon az éves turisztikai eredményre is kihat ‒ közölte Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója.
A főszezonban Németországból, Lengyelországból, Csehországból, Szlovákiából és az Egyesült Királyságból utazók töltötték a legtöbb vendégéjszakát Magyarországon, ezek bővülése 9-9%-kal a szlovák és a brit piacról volt a legerőteljesebb.
A legnagyobb mértékű vendégszám-növekedést pedig Kínából regisztrálták, ahonnan tavaly nyárhoz képest megduplázódott a vendégforgalom, míg Spanyolországból 63%-kal, Japánból pedig 42%-kal több látogatót fogadtak a szálláshelyek. Az adatok szerint a top küldőországokból vendégéjszakáik alapján a britek pihentek legnagyobb arányban szállodákban. A magán- és egyéb szálláshelyeken és a kempingekben a lengyelek részesedése volt a legmagasabb.
Az NTAK adatok alapján az is látható, hogy a legtöbb nemzetközi vendégéjszakának a vidéki térségek közül a Balaton, továbbá Debrecen és térsége, Bük-Sárvár, Mátra-Bükk és Budapest környéke szálláshelyei örülhettek. A legnagyobb ütemű növekedést pedig vidéken Debrecen és térsége, Tokaj és Nyíregyháza, valamint a Balaton térség könyvelhette el. A főváros után a legnépszerűbb települések pedig a külföldi vendégéjszakák száma alapján mind fürdővárosok voltak, sorrendben Siófok, Hajdúszoboszló, Hévíz, Balatonfüred és Bük.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A turisztikai konjunktúra alakulása szeptemberben
A szolgáltatási szektor - és benne a turizmus - továbbra is sokkal jobban teljesít, mint a gazdaság többi szektora. A TKI index szeptemberben kissé elmaradt a GKI EU számára végzett konjunktúra kutatásában mért szolgáltatási szektor konjunktúraindexétől, ugyanakkor meg-haladta a nemzetgazdasági átlagot képviselő GKI üzleti bizalmi indexet (-9 pont). Magasabb volt továbbá az ipar (-11 pont), valamint jóval magasabb a kereskedelem (-17 pont) és az építőipar (-20 pont) indexeinél.
Hasonló üzletihangulat-indexekkel, mint például a VOSZ Barométerrel összehasonlítva kijelenthető, hogy a TKI követi a többi társindex alakulását, tehát a szezonalitás és az üzleti hangulatot befolyásoló negatív externáliák nem feltétlenül turizmus specifikusak.
A TKI index 2024. szeptemberben -4 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), mely azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket enyhén negatívnak érzékelték. Az index értéke 1 ponttal csökkent az év 9. hónapjában, s ezzel együtt 1 ponttal elmarad az egy évvel ezelőtti értékétől. A szálláshely-szolgáltatásban 5 ponttal -4 pontra javult, a vendéglátásban 2 ponttal -3 pontra, míg az egyéb turisztikai szektorban 5 ponttal -5 pontra csökkent az index. Az index mérésének történetében még nem fordult elő, hogy az egyes szektorok várakozásai ilyen közel álljanak egymáshoz.
Amennyiben a 2024 szeptemberi TKI indexet összevetjük az egy évvel korábbival (2023. szeptember), enyhe csökkenést tapasztalunk. Az alszektorok közül a vendéglátás és a szálláshely-szolgáltatás indexe nőtt éves összehasonlításban, míg az egyéb turisztikai szektoré csökkent. A méretcsoportok közül a 6-15 fős kivételével mindegyik nőtt vagy stagnált.
A következő három hónapban várhatóan enyhén bővül a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt. A turizmus foglalkoztatási várakozás indexe (+2 pont) 2024. szeptemberben elmaradt a GKI EU számára végzett konjunktúra-kutatásában mért, a szolgáltatási szektorra számított index értékétől (+6 pont), ugyanakkor meghaladta a nemzetgazdasági átlagot (-3 pont). Magasabb volt az ipar és az építőipar indexénél (-8, illetve -3 pont), elmaradt ugyanakkor a kereskedelem indexétől (+5 pont).
A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 31%-a növekedést, 23%-uk visszaesést vár a vendégéjszakák számában. A vendéglátásban működők közül 16% vár vendégforgalom növekedést az előző év azonos időszakához képest, 22%-uk pedig visszaesést vetít előre. Az egyéb turisztikai szektorban működők 15%-a vár ügyfélforgalom növekedést az előző év azonos időszakához képest, míg visszaesést 31% vár.