hvg.hu • 2024. október 8. 15:16
Az állami fenntartású HÉV-vonalakon jelentős járat- és kapacitásszűkítés várható a közeljövőben. A HVG információi szerint a MÁV-HÉV Zrt. tervei alapján a ráckevei H6-os, a gödöllői H8-as és a csepeli H7-es vonalakon csúcsidőben akár 12-23 százalékos férőhely-csökkenés is bekövetkezhet- írja a hvg.hu.
A probléma gyökere a járműpark elöregedése és a forráshiány. Az állami tulajdonba kerülés óta a HÉV-szerelvények átlagéletkora már közel 50 év, és új járművek beszerzésére egyelőre nincs kilátás. A helyzetet súlyosbítja, hogy egyre kevesebb a forgalomképes motorvonat.
A MÁV-HÉV Zrt. két lehetséges forgatókönyvet dolgozott ki a helyzet kezelésére. Az "A" terv szerint a ráckevei vonalon csúcsidőben minden második járat kapacitása felére csökkenne, míg a gödöllői vonalon reggel és délután is jelentős kapacitáscsökkentés várható. A "B" terv emellett a csepeli vonalat is érinti, ahol ritkább járatindítást terveznek.
A főváros, bár nem ért egyet a tervezett intézkedésekkel, jogilag nem tehet mást, mint tudomásul veszi azokat. A kapacitáscsökkentés különösen érzékenyen érintheti a csepeli utasokat, akik számára ez már a második szolgáltatásromlást jelentené az elmúlt években.
A tervezett változtatások következményeként a HÉV-vonalakon akár 70-90 százalékos zsúfoltság is kialakulhat, ami jóval meghaladja a BKK által ideálisnak tartott 70 százalékos kihasználtságot. Ez a helyzet arra ösztönözheti az utasokat, hogy az autózást válasszák, ami további forgalomnövekedést és környezeti terhelést okozhat a fővárosban.
A HÉV-vonalak 2016-os állami átvétele óta a várt fejlesztések elmaradtak. Bár korábban kormányhatározat született a járműpark teljes cseréjéről, a tervezett beszerzéseket forráshiány miatt lefújták. Lázár János miniszter ígérete ellenére a HÉV-fejlesztés 2023-ban sem indult el.
A jelenlegi helyzet rávilágít arra, hogy az állami fenntartás alatt a HÉV szolgáltatás színvonala romlott, miközben a szükséges fejlesztések és beruházások elmaradtak. Az utasok számára ez a közösségi közlekedés versenyképességének csökkenését jelenti, ami hosszú távon negatív hatással lehet a főváros közlekedési és környezeti helyzetére.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Frissítés! A MÁV vezérigazgatójának Hegyi Zsoltnak a nyilatkozata
Cikkünk megjelenése után az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünknek a MÁV Magyar Államvasutak Zrt. kommunikációs igazgatósága; a nyilatkozatot változtatás nélkül közöljük.
"Sajnáljuk, hogy a HÉV is a fővárosi közgyűléssel kapcsolatos politikai viták része lett: ez felesleges aggodalmat kelthet az utasainkban. Járműhiány van, döntés még nincs. A régi járművek karbantartását az alkatrészhiány, az új járművek beszerzését pedig az uniós forrásokkal kapcsolatos politikai vita hátráltatja. A helyzet kezelésére olyan megoldást keresünk, ami a legforgalmasabb időszakokat és vonalakat nem érinti. A sajtóban megjelent mértékű módosításokat tehát nem lehet a MÁV-VOLÁN-csoport álláspontjának tekinteni. Ha lesz változás, csak ennél jóval szerényebb mértékű lehet: olyan, amelyet az utasok túlnyomó része nem is érzékel majd."
Címlapkép forrása: MTI/Máthé Zoltán