Pénzcentrum • 2024. július 25. 10:10
Mint tavaly, idén is elkészítettük a Pénzcentrum Nagy Utazáskutatását, amelyben több mint 11 ezer olvasónk vett részt. Mostani, negyedik elemzésünkben megnéztük, tényleg minden magyar apartmanban száll-e meg és hogy ha megtehetnék, Horvátország és Olaszország helyett választanának-e más úti célt.
Több mint 11 ezer olvasónk vett részt a felmérésben. Az első elemzésünk szerint a magyaroknak a kikapcsolódás és a pihenés rendkívül fontos, de sokan anyagi okok miatt nem engedhetik meg maguknak. A válaszadók több mint 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a magasabb árak miatt olcsóbb úti célokat választanak, ritkábban vagy egyáltalán nem utaznak 2024-ben. A második elemzésünkben azt vizsgáltuk, hogy milyen módon utaznak a magyarok – utazási irodán keresztül vagy egyénileg szervezve –, mennyit költenek fejenként, és milyen közlekedési eszközt választanak 2024-ben. Tavalyhoz képest nőtt azok aránya, akiknek fejenként 100 ezer forintnál kevesebb jut nyaralásra. A harmadik elemzésünkben azt vizsgáltuk, hány alkalommal engedhetik meg maguknak a magyarok, hogy utazzanak egy évben, milyen típusú utazásra vágynak, és hogy mi befolyásolja úti céljaik kiválasztását. Kiderült az is, hogy utazásaik előtt a legtöbben kötnek utasbiztosítást, a kitöltők 65 százaléka elővigyázatos.
Tavaly is elkészítettük a kutatást, így összehasonlíthattuk az eredményeket és megfigyelhettük a változásokat. Az előző év különösen az infláció miatt volt jelentős, 2023 júniusában a fogyasztói árak átlagosan 20,1%-kal nőttek az előző évhez képest, míg 2024 júniusára ez az arány 3,7%-ra csökkent. Most az eredmények negyedig részét elemezzük.
Milyen szállástípust keresel általában?
A nyaralás tervezésénél az egyik legfontosabb szempont, hogy hol fogunk aludni. A magyarok híres apartmanozók, és ezt a kutatásunk is igazolta, válaszadóink legnagyobb arányban ezt a szállásformát jelölték meg: 41,99 százalékuk. Második legnépszerűbb a szálloda lett 33,08 százalékkal, panziót 9 százalék választ, kempinget meglehetősen kevesen, 3,47 százalék.
Kor szerinti megoszlásban az látszik, hogy legnagyobb arányban a 40 év alattiak választják az apartmant, legkisebb arányban a 64 év felettiek. Legkisebb arányban a fiatalok mennek szállodába, a kempinget legnagyobb arányban a 41-55 év alattiak választják, de ők is csak 3,77 százalékban. Kapcsolati státusz szerint jellemzően a házasok és a kapcsolatban lévők választják az apartmant, legkisebb arányban az özvegyek, kevesebb, mint harmaduk, ők inkább egyéb szállásokra mennek vagy panzióba.
Gyermekek száma szerint jellemzően a 3 gyerekesek választják az apartmant, akinek több gyermeke van, ők mennek a legnagyobb arányban kempingbe, majdnem 6 százalékuk. Akinek csak egy gyereke van, vagy nincs, ők engedhetik meg maguknak legnagyobb arányban a szállodát.
Ha nem számítana a pénz, akkor is ezekben az országokban nyaralnál?
Tényként kezeljük, hogy a magyarok többsége Horvátországot, Olaszországot, Görögországot favorizálja nyári utazásai során. Izgalmas kérdés azonban, hogy csak a közelség és a jó ár-érték arány mennek-e ide. Felmérésünkből viszont az derül ki, hogy válaszadóink közel fele, nem ezekbe az országokba ment vagy megy idén. 34,45 százalék nyilatkozott úgy, hogy számára ezek a desztinációk megfelelőek, és 16,85 százalék mondta, hogy csak a pénz miatt választja Horvátországot, Görögországot és Olaszországot.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Kor szerinti megoszlásban a 25 év alattiaknál leghosszabb a zöld sáv, tehát ők az ára miatt mennek ezekbe az országokba, és legnagyobb arányban a 64 év felettiek mondták, hogy számukra ez megfelelő. Ha lakóhely szerint vizsgáljuk a válaszokat, az látszik, hogy legtöbben Tolna Vármegyéből jelezték, 40,2 százalék, hogy ők ezekkel a desztinációkkal elégedettek, és Baranya vármegyeiek voltak a legtöbben, akik csak az ár-érték arány miatt mennek oda, ha megtehetnék, más úti célokat választanának.
Érdekes módon, ha iskolai végzettség alapján vizsgáljuk,az egyetemet végzettek jelezték legnagyobb arányban, hogy csak az ára alapján választják a fent felsorolt országokat, őket a főiskolát végzettek követték. A legmagasabb tudományos fokozattal rendelkezők 62 százaléka pedig nem itt nyaral.
A kutatásról
Ebben a kutatásában összesen 11 180-an vettek részt, nagyobb részük, 54,3 százalékuk férfi. Az életkori megoszlás szerint legnagyobb részük 35,1 százalékuk 41 és 55 év közötti, 30,3 százalékuk 64 év feletti, 11,5 százalékuk 25 és 40 év közötti,21 százalékuk 56 és 64 év közötti és 2 százalékuk volt 25 év alatti. Lakóhely szerint 29,2 százalékuk él a fővárosban, 15,4 százalékuk Pest megyében, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 4,3százalékuk. A legkevesebb kitöltő Nógrád megyéből volt. De rákérdeztünk a legmagasabb iskolai végzettségre is, ezek szerint 43,5 százalék legfeljebb középiskolát, 27,5 százalék főiskolát, 24 százalékuk egyetemet végzett. 3,1 százaléknyian voltak azok, akiknek a legmagasabb iskolai végzettsége az általános, és 2 százaléknyian, akik PhD fokozatot szereztek. Foglalkozásukat tekintve többségben vannak a nyugdíjasok és az alkalmazottak, de vállalkozó és közalkalmazottak is kitöltötték nagyjából 10-10 százalékos arányban. Ami a családi állapotot illeti, a kitöltők 57 százaléka házas, 19 százalékuk kapcsolatban él, 11,6 százalékuk egyedülálló. Válaszadóink többségének, 38,1 százalékuknak kettő gyermeke van, 24,8 százalékuknak 1, a nagycsaládosok aránya kb. 17 százalék, 19,9 százalékuknak nincs gyermeke.