Mi történik a repülőjegyek árával Magyarországon? Ilyet is régen láttunk

Pénzcentrum2024. május 28. 18:31

A repülőjegyárak emelkedése Európában és Ázsiában lassul, helyenként csökkenés is megfigyelhető, ami a Covid-járvány utáni utazási láz lecsengésére és a kereslet-kínálat egyensúlyának helyreállására utal, miközben az európai fogyasztók árérzékenysége növekszik.

A Reuters által idézett utazási kutatócég jelentése szerint Európában véget érhet a repülőjegyek árának emelkedése, mivel a kereslet és kínálat viszonya normalizálódik, és a Covid-járvány utáni utazási hullám lecseng. Az elemzés kiemeli, hogy Európában és Ázsiában egyes helyeken már csökkenést is tapasztalhatunk a repülőjegyárak terén. Ez arra utal, hogy a járvány után megugrott kereslet lassan kezd azonos szintre kerülni a légi közlekedési kapacitásokkal.

Az iparági szakértők szerint a piac stabilizálódása várható, mivel az infláció hatására növekvő megélhetési költségek miatt az emberek egyre árérzékenyebbek lesznek. Ennek eredményeként olcsóbb utazási lehetőségeket keresnek, ami Törökországot, Romániát és a Balkánt tette népszerű célponttá az európai utazók számára ezen a nyáron.

A ForwardKeys kutatócsoport szerint 2023 első hónapjaiban Európában nem változtak jelentősen a viteldíjak az előző év azonos időszakához képest. Az Ázsia-csendes-óceáni régióban viszont mintegy 16%-os csökkenést figyeltek meg éves összevetésben, Ausztrália esetében pedig közel 13%-os visszaesést regisztráltak - írja a Portfolio.

Légitársaságok vezetőinek nyilatkozatai is alátámasztják ezt a trendet. Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója szerint jegyárak kevésbé növekednek majd, mint korábban várták. A Singapore Airlines rekordnyereség bejelentésekor jelezte, hogy kapacitásbővítésükkel mérsékelt jegyárakra számítanak. A Cathay Pacific vezérigazgatója is úgy véli, hogy kereslet és kínálat egyensúlyba kerülése miatt 2024-ben normalizálódhatnak az árak.

A ForwardKeys előrejelzése szerint idén nyár folyamán Európából kiindulva London, Párizs, Barcelona, Isztambul és Róma lesznek a legnépszerűbb úti célok. Az Európai Utazási Bizottság szerint pedig az európai turisták több mint 740 milliárd eurót költenek majd el idén kontinensen belül, ami 14%-os növekedést jelent tavalyhoz képest – nagyrészt amerikai turisták költéseinek köszönhetően.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Bár globálisan fellendült a kereslet, nem minden régióból indult újra teljes mértékben az utasforgalom. Kínából indulva például még mindig csak a járvány előtti szint 70%-án állnak a nemzetközi járatok; példaul az Egyesült Államok-Kína vonalon csak korábbi kapacitások 16,5%-a üzemel. Ennek ellenére Kínából induló nemzetközi járatok esetén már meghaladja az átlagos jegyár a 2019-es szintet, ami jelentős drágulást jelent a 2021-es mélyponthoz képest.

Te mit gondolsz a saját márkás termékekről?

A következő hetekben a Pénzcentrum és a Debreceni egyetem közös, nagymintás felmérést végez, hogy kiderüljön, hogyan vélekednek a hazai vásárlók az ún. kereskedelmi/saját márkás, illetve a gyártói márkás termékekről. Az alábbiakban arra szeretnénk megkérni, hogy töltsd ki a kérdőívet, ezzel segítve munkánkat. Köszönjük!

Címkék:
utazás, járvány, repülőjegy, kereslet, csökkenés, kínálat, covid,