Pénzcentrum • 2024. május 9. 16:04
Futótűzként terjednek az újabbnál újabb új bűnözési módszerek, amikkel a külföldön nyaraló magyar turistákat próbálják átverni. Ha ismerjük a módszereket, sokkal nagyobb eséllyel kerülhetjük el a csapdákat.
Nem csak a belföldi turizmus, a kiutaztatók is rekordévre készülnek, ha minden igaz, a 2019-es számokat is meghaladja a külföldön nyaraló magyarok száma. Úgy tűnik, az utazni vágyók elfogadták a helyzetet, miszerint a korábbi áron már nem lehetséges az utazás és később sem lesznek olcsóbbak a tengerparti nyaralások.
De még drágább lesz, ha óvatlanul belesétálunk a turistáknak állított csapdákba. Sok népszerű turisztikai célponton a szélhámosok különféle megtévesztő taktikákat alkalmaznak a külföldi utazók megcélzására. Míg a legtöbb csalás csak csekély szabálysértés, néhány látogató jelentős összegeket veszített. Ha egy ajánlat „túl szép, hogy igaz legyen”, vagy túlságosan kényelmesnek, az nagyon könnyen egy átverés része lehet. A látogatóknak azt tanácsolják a hatóságok, hogy mindig legyenek tisztában környezetükkel és holmijukkal, különösen akkor, ha népszerű turisztikai helyszínekre, zsúfolt piacokra vagy utcákra látogatnak. A nagyvárosok különösen veszélyesek.
Futótűzként terjed egy új bűnözési módszer: kifosztásra szakosodott tolvajok árgus szemekkel figyelik és követik a bérelt autókkal közlekedőket, különösen a hazautazásuk napján, a szállástól az autókölcsönzőig. A vélhetően a szállásadótól vagy a kölcsönző cégtől jól informált tolvajok tudják, a kiszemelt turista gépe hamarosan indul, ám útközben még jó eséllyel megáll, hogy ajándékot vegyen, ebédeljen, kávézzon, stb. Ez a rövid idő éppen elég a csomagokkal teli bérautó feltörésérére és kifosztására. Ráadásul nagy eséllyel még rendőrségi eljárás sem fog indulni az elkövetők ellen, hiszen jól tudják, az áldozatnak nincs ideje megvárni a feljelentéssel járó hosszas ügyintézést.
De a helyi jószándékú segítőktől sem árt óvakodni: azok, akik több úti célt meglátogattak egy nyaralás alatt, a nehéz bőröndöket is kénytelenek magukkal cipelni. Csábító lehet elfogadni egy helyi nagylelkű ajánlatát, aki segít, de érdemes ilyenkor a legrosszabbat feltételezni. Bár sok tisztességes ember van, sokan hátsó szándékkal teszik. Miután elvégezték a munkát, komoly borravalót fognak kérni szolgáltatásaikért. Ilyen esetekben nyugodtan tagadjuk meg, vagy adjunk nekik annyi pénzt, amennyit jónak gondolunk.
Utazás közben azt gondolhatjuk, hogy megbízhatunk a rendőrségben vagy a biztonsági szolgálatban. A vonatokon és az utcákon azonban időnként hamis tisztviselők jelennek meg, akik az iratainkat, és komoly kenőpénzt kérnek azok visszaadásáért. Soha ne adjuk át a dokumentumokat, ha úgy érzzük, hogy valami nem stimmel. Ehelyett kérjük meg, hogy vigyenek el minket el a rendőrségre, ahol szívesen felmutatjuk az iratainkat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Gyakran hamis pénzzel vágják át az utazókat éttermekben, büfékben taxiban. Készpénzes fizetés után azt állítják, hogy a bankjegy hamis, elviszik megvizsgálni, majd már tényleg hamis bankókkal térnek vissza.