Pénzcentrum • 2024. április 4. 14:05
Egyértelműen fellendülőben van az európai turizmus a KSH legfrissebb adatai alapján, és a magyar idegenforgalmi szektor is folyamatosan erősödik: az ágazat az év végén növekedést mutatott, és a lendület januárban és februárban sem tört meg – derül ki az MBH Bank Elemzési Centrumának legfrissebb ágazati kitekintőjéből.
Európa túl van az infláció legrosszabb időszakán, a reaálbérek is növekedésnek indultak, mely egyaránt erősítheti a 2024-es utazások előfoglalását. Az európai turizmus egyértelműen fellendülőben van, idén még többen utazhatnak.
Jól zárta a 2023-as évet a magyar turisztikai szektor és a lendületet a január után a február sem törte meg: a vendégek száma 23, a vendégéjszakáké 19%-kal magasabb volt az egy évvel korábbinál. 2024 februárjában a turisztikai szálláshelyeken 883 ezer vendég 2,2 millió vendégéjszakát töltött el. A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 14, a külföldieké 24%-kal emelkedett. 2024. első két hónapját vizsgálva a belföldi vendégek 11, a külföldiek 18%-kal több vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken, mint az előző év azonos hónapjaiban.
A belföldivendég-éjszakák száma kiugró mértékben nőtt a Bük–Sárvár turisztikai térségben, ahol 26%-kal bővült, a Balatonnál 25, Budapesten 9,9%-kal emelkedett, míg Tokaj és Nyíregyháza térségében 2%-kal csökkent az előző évhez képest. Az összes turisztikai térségben bővült az előző évhez képest a külföldi vendégforgalom. A legnagyobb mértékben Debrecen, valamint Tokaj és Nyíregyháza térségében 63, illetve 55%-kal.
Te mit gondolsz a személyi kölcsönről? Mondd el véleményed!
A kutatás a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán működő the CoRe lab-bel együttműködve készül, az eredményeiről a Pénzcentrumon megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. A kérdőív anonim és önkéntes, a válaszokat 2024. március 29. és április 14. között várjuk.
Köszönjük, hogy válaszaiddal segíted a kutatásunkat!
Az idei év második hónapjában tavaly februárhoz képest 21%-kal több utas fordult meg a Liszt Ferenc repülőtéren. A múlt hónapban regisztrált 1 075 552 utas a járvány előtti 2019-es rekordév hasonló havi adatát 10,7%-kal múlja felül. Az idei évben a repülőtér üzemeltetője arra számít, hogy az utasok száma meghaladja majd a járvány előtt regisztrált 16,2 milliót.
A kereskedelmi szálláshelyeken 35,7 milliárd forint bruttó árbevétel keletkezett 2024 februárjában, mely folyó áron 21%-kal több az egy évvel korábbinál.
2024 februárjában a Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 7,6%-kal többet, 1,9 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a kereskedelmi szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva. 2024. januártól a Szép-kártya megint eredeti céljának megfelelően, a szállás-vendéglátásra fordítható. (Az NGM adatai alapján cca. 5 milliárd forintnyi alvó pénz van a SZÉP-kártyákon, melynek elköltése gazdaság-élénkítő hatással bírna.)
Összesen 16 660 turisztikai szálláshely, ezen belül 1986 kereskedelmi, illetve 14 674 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket februárban. A kereskedelmi szálláshelyek közül 868 szálloda és 851 panzió volt nyitva február egy részében vagy egészében.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Rövidtávú kilátások
Szálláshely szolgáltatás: 2024-ben várhatóan hazánkban is folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje, a nemzetközi folyamatokkal összhangban. 2024-re azt várjuk, hogy a pandémia előtti utazóforgalom visszarendeződik. Ezt támogatja a reálbérek növekedése (MBH Elemzési Centrum várakozás 2024-re: 5,8%), és infláció csökkenése (EC várakozás 2024-re: 4,1%), fogyasztói bizalom javulása (a GKI konjunktúraindex – a januári bő 2 pontos emelkedés után – februárban 3 ponttal csökkent, majd márciusban 3 ponttal tudott emelkedni). Az MTÜ célja, hogy 2030-ig 20 millió vendég évi 50 millió vendégéjszakát töltsön el Magyarországon, az ágazat pedig legalább 16%-kal járuljon hozzá a GDP-hez (2022-ben 12% volt a hozzájárulás).
A vendéglátóhelyeknél a beszerzési árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt és javult a helyzet az éttermek költségvetésében az energiaárak normalizálódását követően. Megváltoztak viszont a fogyasztói szokások az egy főre jutó vásárlási érték alacsonyabbak. Amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul, és a reálbérek is nőnek, az éttermek forgalmának bővülését is segítheti.
Mi zajlik az egyes alágazatokban?
Tavaly nagyjából 1000 szállodai szobát adtak át Budapesten, ahhoz hogy ismét ilyen számokat produkáljon a piac 2-3 évre is szükség lehet a szegmens ciklikussága miatt. Jelenleg is több hotel van építés és előkészítés alatt, a következő években megnyíló projektek azonban mind évekkel ezelőtt, még a hitelkamatok megugrása előtti kedvezőbb hitelkörnyezetben indultak.
Pár friss fejlesztés került ugyan bejelentésre (például a Puskás Ferenc Stadion metróállomás feletti komplexumba tervezett 170 szobás Holiday Inn & Suites Budapest Centrale), a csökkenőben lévő, de még mindig magas hitelkamatok miatt a fejlesztőket inkább a projektek közötti szelektálás és kivárás motiválja. 2024-ben maximum 4-6 szálloda 500-at meghaladó szobájával bővülhet a kínálat Budapesten, de előfordulhat, hogy egyes átadások 2025 első felére csúsznak át.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai ráerősítenek arra a várakozásunkra, hogy idén is bővülhet a szálláshely szolgáltatás szektor. Ezt támasztja alá az is, hogy az idei év első ünnepi hétvégéjén (március 15-i hosszú hétvége) több mint 300 ezer éjszakát töltöttek magyarországi szálláshelyeken a vendégek, melyből a forgalom több mint 60%-a belföldiekhez volt köthető. Összességében 14%-kal haladták meg a tavalyi március hétvégi bázisát a szálláshelyi bevételek, a legtöbb vendéget Budapest és a fürdővárosok vonzották, 6,5 milliárd forintos szállásbevételt elérve.
Te mit gondolsz a személyi kölcsönről? Mondd el véleményed!
A kutatás a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán működő the CoRe lab-bel együttműködve készül, az eredményeiről a Pénzcentrumon megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. A kérdőív anonim és önkéntes, a válaszokat 2024. március 29. és április 14. között várjuk.
Köszönjük, hogy válaszaiddal segíted a kutatásunkat!