Pénzcentrum • 2024. március 14. 10:07
A tavaly februárban bevezetett különadó jócskán megdrágította a repjegyeket: akkor szinte alig lehetett találni olyan európai várost, ahová olcsóbban tudtunk volna jegyet venni Budapestről, mint például Bécsből. Megnéztük, egy évvel később mi a helyzet: még mindig érezteti-e markánsan a hatását a légitársaságok hozzájárulásának extra költsége. A válasz egy szóban: igen.
Az utazás alapszükséglet: ezt bebizonyították a járvány utáni felemás évek, főleg 2023, amikor ketrecből szabadult oroszlánként vetették rá magukat az emberek a repülőjegyekre. A Turisztikai Világszervezet (UN Tourism, korábban UNWTO) előrejelzése szerint a nemzetközi turizmus 2024-ben várhatóan visszaáll a járvány előtti szintre, sőt, az első becslések szerint a növekedés 2%-kal is meghaladhatja a 2019-es szintet.
Magyarországon is hasonló trend várható, és úgy tűnik, szívesebben megyünk külföldre nyáron, mint belföldre – ennek nagy kárvallottja volt tavaly a Balaton és környéke.
Annak ellenére népszerűek a külföldi úti célok itthon, hogy a repülőjegyek árai nagyot emelkedtek a különadó miatt. A 2023. február 28-án kihirdetett kormányrendelettel módosította több extraprofitadó köztük a légitársaságok hozzájárulásának szabályait is, így az alacsonyabb kibocsátási értékkel rendelkező légi járművek esetén csökken, míg a magasabb kibocsátási értékkel rendelkező légi járművek esetén nő a hozzájárulás mértéke. (Többek között ezért is pörgeti fel le több légitársaság a repülőgépek cseréit, és szereznek be új, környezetbarátabb eszközöket.)
Tavaly ilyenkor, frissen a különadó után megnéztük, mennyivel olcsóbb, ha Bécsből repülünk Budapest helyett. Aki maga szervezi az utazásait távolabbi desztinációk irányába, az időről időre biztosan feltéved repjegyár-összehasonlító oldalakra, keresve a jóáras jegyeket. Magyarország szerencsés földrajzi helyzete révén két másik főváros is belátható közelségben van, így érdemes olykor megnézni, honnan a legolcsóbb. Korábban is néztük már, olcsóbb-e Ausztriából, Szlovákiából utazni, Budapest helyett, és 2021-ben, 2022-ben is voltak jobb ajánlatok, de nem volt kirívó a helyzet, mint a különadó bevezetése után 2023-ban. Akkor szinte nem volt olyan desztináció, ami olcsóbb lett volna Budapestről, mint Bécsből. Mostanra a helyzet konszolidálódott, azaz bőven van úti cél, ahová olcsóbb Budapestről repülni, de a trend még mindig érezteti a hatását.
Az olasz városokat tettük az első grafikonra: Rómába, Nápolyba, Cataniaba olcsóbb, Milánóba drágább eljutni Bécsből júliusban.
A Skyscanner keresőt használtuk, 2024. március 13-án este 9 körül kértük le az adatokat, és a legolcsóbb júliusi lehetőség árát tettük a grafikonra. Nem minden esetben van pont egy hét az indulás és az érkezés között, de átszállás nélküli opciót választottunk. Ennek ellenére ahogy tavaly, úgy idén is inkább a trend az érdekes, ami kirajzolódik az árakból.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Burgaszba sokkal olcsóbb egy júliusi repjegy Bécsből, Bázelba viszont sokkal dárgább, Záraba majdhogynem ugyanannyiba kerül.
Azt tudjuk, hogy a repülőjegyek árazása dinamikus, és az árképzés egy bonyolult algoritmusok által vezérelt folyamat. A legtöbb légitársaság, a hagyományos és a fapados légitársaságok is az úgynevezett Yield árképzést használják, tehát elvileg minél hamarabb foglaljuk le a repülőjegyet, annál olcsóbb lesz – bár ez sok esetben egyáltalán nincs így. A lényeg, hogy tele legyen a gép, az algoritmus ez alapján emeli vagy csökkenti az árakat. Erre azonban egy utazónak egyáltalán nincs befolyása.
A harmadik grafikonra is kerültek érdekességek: Antalyaba például sokkal olcsóbb a júliusi repjegy Bécsből, ahogy Izmirbe is, Prágába viszont sokkal drágább, ahogy Isztambulba is.
Persze nem állítjuk, hogy 2-3-4 ezer forintért autóba kellene ülnünk, vonatra kellene szállnunk, hogy inkább Schwechatról induljunk nyaralni, mindössze érdekes összehasonlítani az árakat. Bár egy 40 ezer forintos különbségért egy 4 tagú családnak már akár meg is érheti pár órával többet utazni.