Pénzcentrum • 2023. december 20. 16:31
Dél-Szudán, Líbia és Afganisztán a három legveszélyesebb, így ezekbe a biztonsági kockázat miatt nem érdemes, míg Grönland, Finnország, Norvégia, Izland és Luxemburg a legbiztonságosabb állam, ezért ezen öt országba mindenképpen el kell látogatnunk 2024-ben - derült ki az International SOS nevű egészségügyi és biztonsági szolgáltató által publikált adatokból, melyet a DailyMail szemlézett.
Ahogyan minden évben, idén is interaktív térképet közölt az International SOS nevű egészségügyi és biztonsági szolgáltató, melyen a világ összes országa szerepel látható annak függvényében, hogy jelenleg mekkora biztonsági kockázatot jelentenek az utazók számára, azaz milyenek a politikai és társadalmi viszonyok az országban, hogyan alakul a bűnözési ráta, valamint az éghajlatváltozás milyen hatással van az ott élőkre.
Eszerint jelen pillanatban Grönland, Finnország, Norvégia, Izland és Luxemburg a legbiztonságosabb országok a világon, a biztonsági fenyegetés ezen nemzetek esetében "jelentéktelenek". Ezzel szemben a legveszélyesebbnek Líbia, Dél-Szudán, Szíria, Ukrajna és Irak mutatkozik, ezekbe az országokba beutazni a folyamatos konfliktusok és instabilitás miatt rendkívüli biztonsági kockázatot jelent.
Az International SOS továbbá figyelmeztetett: a Gázai övezetben, Libanonban, Oroszországban és az afrikai Száhel-övezetben kialakuló új konfliktusok miatt az ezekre a területekre való beutazás az eddiginél magasabb biztonsági kockázatot jelent.
A közép- és dél-amerikai országokban (pl.: Venezuela, Honduras, Haiti) viszont a bűnözés és a zavargások jelentenek potenciális kockázatot az utazók számára, így ezek a területek is a magasabb biztonsági kockázatot jelentő helyek közé sorolhatók.
A térkép a legnagyobb egészségügyi kockázatot rejtő országokra is kitér, a nemzetközi szervezet szerint ebbe a kategóriába az afrikai országok, köztük Niger, Szudán, Líbia, a Közép-afrikai Köztársaság, Szomália és Sierra Leone tartoznak. Fokozott óvatossággal érdemes elutazni ezen felül Jemenbe, Irakba, Szíriába és Észak-Koreába. A legalacsonyabb egészségügyi kockázatot pedig a legtöbb európai ország, valamint Kanada, az Egyesült Államok, Új-Zéland, Ausztrália, Dél-Afrika és Chile jelentik.
A 2024-es kockázati térkép célja, hogy a szervezetek átfogó képet kapjanak a potenciális veszélyekről a különböző országokban, ahol alkalmazottaik dolgoznak vagy ahová utaznak. Sally Llewellyn, az International SOS biztonsági igazgatója az adatokkal kapcsolatban kijelentette:
A geopolitikai feszültségek, a nyugtalanság és a politikai instabilitás várhatóan hatással lesz az üzleti tevékenységekre a következő évben.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az International SOS adatsora idén első alkalommal tartalmazott egy olyan kategóriát is, amely az éghajlatváltozás nemzetekre gyakorolt hatására összpontosított. Ennek kapcsán kiderült, a vállalatok által kiadott éghajlati tényezőkkel kapcsolatos figyelmeztetések száma egyre növekszik, mivel a globális hőmérséklet emelkedése világszerte fokozza az egészségügyi kockázatokat.
Az olyan országok, mint Nigéria, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Szíria "nagyon magas" kockázatnak vannak kitéve az éghajlatváltozás tekintetében, míg az olyan országok, mint az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Spanyolország vagy Olaszország az alacsony kockázati tényezőt jelentő nemzetek közé sorolható.
Azonban még ezek az alacsony kockázatú országok is megtapasztaltak már olyan jelentős éghajlati eseményeket, mint az Európát sújtó Cerberus hőhullám, amely több napon keresztül 40 fok fölé emelte a hőmérsékletet.
Az International SOS kiemelte továbbá az éghajlatváltozással kapcsolatos orvosi riasztások jelentős növekedését is, amelyek 2022-hez képest 2023-ban 80 százalékkal emelkedtek. Dr. Irene Lai, a szervezet munkatársa ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, a vállalkozásoknak az egészség védelme és a hőmérséklet-emelkedés tendenciájának lassítása érdekében át kell alakítaniuk működésüket.