Pénzcentrum • 2023. december 5. 19:04
Az infláció, a magasabb energiaköltségek és a munkaerőhiány miatt megemelkedtek a síbérletek árai is - erre feltétlenül készüljön aki csúszna a szezonban. Megnéztük, a legnépszerűbb nyugat-európai régiókban miképp alakulnak a költségek egy felnőtt és egy négytanú család részére egy, illetve három napra.
Az infláció, a magasabb energiaárak és a bérköltségek miatt a szezon elején ismét emelkedtek az európai síbérletek árai, Ausztriában például hét-tíz százalékkal. Éppen ezért ma már egyre fontosabb, hogy utazás előtt ezt a tételt is ellenőrizzük a kiválasztott síterepen. Az ADAC most összeszedte a napi síjegy és a háromnapos síelés díjait 25 népszerű síterületen. De ezen felül azt is megnézték, mely terepek kínálnak jóáras jegyeket családok részére.
A síterületeket a Google-keresések gyakorisága alapján választották ki: nyolc télisport-régiót vizsgáltak Németországban, tizenegyet Ausztriában és hármat-hármat Svájcban és Olaszországban. Az egyéni jegyek ára mellett egy két felnőttből, egy t10 és egy 14 éves gyermekből álló mintacsaládra kérték le a legolcsóbb ajánlatokat.
A német síterepek a legolcsóbbak
Az összehasonlítás azt mutatja, hogy a német síterületek a legolcsóbbak. Az itteni modellcsalád egy napi síbérletért átlagosan 135,35 eurót, három napi síelésért pedig 388,28 eurót fizet. Ausztriában átlagosan 209,73 euró egy napra és 607 euró három napra. A legdrágább síterületek Svájcban vannak 268,12 euróért (693,20 euróért 3 napra), Olaszországban a háromnapos átlagár csaknem ennyi, 692 euró.
A család a legolcsóbb napi síbérletet az allgäui Balderschwangban kapja: 110 euró, hasonló áron 112 euró a Spitzingsee-Tegernsee környékén. Lenggries-Brauneck és az Arber a Bajor-erdőben következik 120 euróval. Drágább a Zugspitzén 165 euró, Oberstdorf/Kleinwalsertalban pedig 171,80 euró.
Csak három másik síterület maradt a 200 eurós határ alatt egy családi sínap esetében: Obertauern 177 euróval, Damüls-Mellau 179 euróval és Silvretta-Montafon 194 euróval (mind Ausztria). St. Anton am Arlbergben 240 eurót, Olaszországban a Kronplatzon és a Seiser Almban 252 eurót, az éllovas Zermattnál pedig 297,09 eurót kell fizetni.
A legdrágább három napra szóló jegy a svájci Davos-Klostersben 735,34 euró. A legolcsóbban az Arberen utazhat a család: 320 euró három napra. Balderschwang 330 euróval szintén jóval az átlag alatt marad.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Összehasonlításképpen: a legdrágább háromnapos síbérlet Németországban, Oberstdorf-Kleinwalsertalban még mindig lényegesen alacsonyabb, 481,20 euró, mint az ausztriai Obertauernben, amely a legolcsóbb nem német síterület 522 euróért. A háromnapos síbérlet az Arberen a Kronplatz, Seiser Alm, Zermatt és Davos jegyeinek kevesebb mint felébe kerül.
A németországi Zugspitze, Winterberg, Balderschwang, Lenggries-Brauneck, Spitzingsee-Tegernsee és Arber síterületeken általában lényegesen olcsóbb családi jegyeket kínálnak, mint az egyéni jegyek árai.