Pénzcentrum • 2023. augusztus 19. 12:00
Sokan talán még nem is hallottak az úgynevezett marásvonalakról, amiket annak ellenére sem jelez semmi, hogy egyébként nagy veszélyt jelentenek a fürdőzőkre nézve.
Pár száz méterre a parttól egy árokszerű képződmény húzódik a Balaton medrében, az úgynevezett marásvonal – olvasható a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának honlapján. A marásvonalat nem jelzi bója, így a parttól messzire bemerészkedő strandolóknak kell a veszély tudatában lenniük.
Sokan – főleg a déli parton fürdőzők – hajlamosak mélyen besétálni a tóba, mivel abból indulnak ki, hogy a Balaton alapvetően sekély. Csakhogy egy élő természeti képződményről beszélünk, amit a hullámok, viharok időnként átrendeznek, így aztán szó sincs róla, hogy a meder lejtése egyenletes lenne.
A legnagyobb veszélyt a már említett, különösen a déli parton hangsúlyos marásvonal jelenti. Az északi part medre gyorsan, de egyenletesen mélyül, ezzel szemben a déli partnak sokkal szélesebb a sekélyes része, így a marásvonal elérésekor jóval nagyobb arányú a mélyülés. Ez azt jelenti, hogy itt a víz két métert is mélyülhet 30-50 méteren belül. Tulajdonképpen egy árokról beszélünk. A parttól 1 kilométerre már érezhető ez az árok, és gyakran az vezet tragédiához, hogy a vízibicikliről beugrók pánikba esnek amiatt, hogy hirtelen eltűnik a talaj a lábuk alól.
A marásvonalakhoz kiemelkedések, úgynevezett turzások is hozzájönnek: ezeket a víz építi a mélyedésekből, a marásvonalból kiszabadult mederanyagból. Mint írtuk: élő tóról van szó, aminek az az egyik következménye, hogy ezek a turzások mozognak, egy-egy vihar után könnyedén helyet változtathatnak, így nem szerencsés fejest ugrani a déli parton. Ezek ráadásul nem képeznek párhuzamos ívet a parttal a mélyvíz felé. Ez a nagyfokú változékonyság csak a turzásokra jellemző egyébként, a marásvonalak helyzete ezzel szemben csak nagyon lassan változik.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Jó hír viszont, hogy a kijelölt strand határán belül nem kell tartanunk a marásvonalaktól. A strandot üzemeltetőknek 120 centiig kötelességük kijelölni a strand határát, az már a strandoló felelőssége, hogy ne menjen túl ezeken a bójákon.