Pénzcentrum • 2023. június 21. 16:01
A kormány bejelentése nyomán augusztustól ismét egy fél évig költhetjük a SZÉP-kártyára kapott béren kívüli juttatást hideg élelmiszerre. Amíg a kiskereskedelmi szereplők agyba-főbe dicsérik a kormány döntését, a turizmusból vagy vendéglátásból élők rettegve számolnak vissza augusztusig: mint lapunknak elmondták, nagyon fog hiányozni az a pénz a szektorból, ami jó eséllyel élelmiszerre megy majd. Ráadásul éppen a főszezonban jött a bejelentés.
Hétfőn jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, hogy augusztus elsejétől ismét lehet hideg élelmiszert vásárolni a SZÉP-kártyával - erről lapunk is beszámolt. A kancelláriaminiszter bejelentése szerint augusztus 1-től december 31-ig hideg élelemre is fel lehet használni a SZÉP-kártyákon lévő összegeket, és a keretet is további 200 ezer forinttal meg lehet emelni a munkáltatóknak. A rendelet már kedden reggel elérhető volt a Magyar Közlönyben, ebben megerősítették a miniszter által elmondottakat.
A Pénzcentrum tegnap szakértőket kért meg arra, hogy elemezzék a kereskedelemre gyakorolt hatását az augusztustól életbe lépő szabálynak. Mint elmondták, az intézkedés a boltoknak és a vásárlóknak is egyaránt jó, hiszen a jelenlegi inflációs környezetben segítség, ha az emberek a béren kívüli juttatást sem csak pihenésre vagy kulturális szolgáltatásokra, hanem élelmiszerre is elkölthetik. A boltokat is megkérdeztük, minden készen áll-e a SZÉP-kártyák rohamára. Ezt a cikkünket most újra elolvashatod:
Ha feltételezzük, hogy az eddig pihenésre és kultúrára költött összeg jelentős része augusztustól élelmiszerré "változik", akkor kevésbé lehetnek boldogok a turizmusban, vendéglátásban dolgozók. Megkérdeztük őket, milyen hatása lehet a némileg váratlanul bevezetett könnyítésnek, és meglehetősen lehangoló válaszokat kaptunk.
Főszezonban jött a csapás
A lehető legrosszabb időpontban tervezik bevezetni ezt a rendeletet, ugyanis ez jelentős forrásokat vonhat el a belföldi turizmusból - ezt mondta a Pénzcentrum megkeresésére Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.
Eleve sokkal lassabb a belföldi foglalások üteme, mint az előző évben ugyanekkor, és most a tetejébe még ezt is megkaptuk, ráadásul a főszezonban. Felmérni sem lehet, mennyi pénzt veszíthet azon a belföldi turizmus, ha az eddig pihenésre költött pénzt inkább élelmiszerre költik az emberek. Jellemző adatként érdemes lehet megemlíteni, hogy a belföldi foglalások negyedét a magyarok SZÉP-kártyával szokták kifizetni. Milliárdokról beszélünk. Az augusztus 1-jei bevezetéssel kapcsolatban kéréssel fordultunk a gazdaságfejlesztési miniszterhez, arra kérve, hogy a rendelet csak szeptembertől legyen érvényben
- mondta lapunknak a szakember.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mi lesz az éttermekkel?
Nem csak a szállásadók, de az éttermek is komoly gondokkal küzdenek. A lapunknak nyilatkozó ipartestületi elnök szavai szerint hiányozna az a több tízmilliárd forint, ami a turizmusból és a vendéglátásból a kiskereskedelembe tevődne át.
Ha pontosan ismerem a számokat, a legutóbbi alkalommal, amikor hideg élelmet is lehetett venni a SZÉP-kártyával, több mint 40 milliárd forintot költöttek erre a magyarok. Az éttermek forgalma tavaly 1400 milliárd forint volt országos szinten, de akkor sem lehet azt mondani, hogy a 40 milliárd ehhez bagatell összeg. Hiányozna a pénz a turizmusból és a vendéglátásból egyaránt, mindkét szektor nehézségekkel küzd
- mondta Kovács László, a Vendéglátók Ipartestületének elnöke a Pénzcentrumnak.