Gosztola Judit • 2023. június 11. 15:04
A Pénzcentrum legújabb, a magyarok utazási szokásairól szóló felméréséből kiderül, hol nyaralnak idén a családok, mennyit szánnak fejenként rá, ahogy az is, melyik a legnépszerűbb úti cél. De rákérdeztünk arra is, kötnek-e utasbiztosítást, illetve milyen szállástípust részesítenek előnyben.
A Pénzcentrum oldalán rendszeresen végzünk nagymintás felméréseket, legutóbb a magyarok utazási szokásairól. Kíváncsiak voltunk, a mostani, őrült magas infláció árnyékában jut-e még utazásra, nyaralásra, rekreációra.
Előző kettő, már megjelent elemzésünkben többek között választ kaptunk arra, mennyit költenek nyaralásra és hova utaznak legszívesebben a magyarok. Közel 11 ezer olvasónk töltötte ki a kérdőívünket az elmúlt egy hónapban, és mint kiderült, a magyaroknak rendkívül fontos a szabadidős utazás, a kikapcsolódás, ám 14 százalékuk egyáltalán nem engedheti meg magának, és aki idén mégis megy, az is jellemzően olcsóbb úti célt keres.
Terveid szerint hova utazol idén?
Az általunk megkérdezett utazók legnagyobb része idén külföldre megy nyaralni, Európán belül, de sokan jelezték, hogy tengerpartra, a harmadik legtöbb szavazatot pedig a Balaton kapta. Népszerűek még az egyéb belföldi kirándulóhelyek is, a főváros azonban szinte egyáltalán nem szerepel a magyarok tervei között: mindössze a válaszadók 7 százaléka jelezte, ellátogat Budapestre idén.
Mi befolyásolja leginkább az úti céljaid kiválasztását?
Legtöbben, a válaszadók közel harmada napsütésre, vízpartra és pihenésre vágyik elsősorban, bár közel ugyanennyinek fontos az új helyek felfedezése is. Kor szerinti megoszlásban azt tapasztaltuk, hogy minél idősebb valaki, annál jobban ragaszkodik a megszokott helyekhez: 64 év felett 15 százalékuk, ha nem muszáj, már nem vág neki ismeretlennek, és ők azok, akik a legkisebb arányban választanak helyet csak az ára alapján.
Iskolai végzettség szerint az látjuk, minél képzettebb valaki, annál valószínűbb, hogy megengedheti magának az új helyek felfedezését, és kevésbé ragaszkodnak a megszokotthoz. Ár alapján legnagyobb arányban azok választanak úti célt, akiknek legfeljebb általános iskolai végzettségük van. Foglalkozásuk szerint a tanulók a legkalandvágyóbbak, a Gyes-en, Gyeden lévők ragaszkodnak leginkább a vízparthoz, és ők választanak leginkább az ár alapján.
Utazásaid előtt szoktál utasbiztosítást kötni?
Az utazási kedv fokozódásával kezd magára találni az utasbiztosítási piac. Az idei év első öt hónapjában eddig közel 100 ezer utasbiztosítást kötöttek, a 2022 májusa és 2023 májusa között kötött biztosítások száma pedig az előző két pandémiás évhez képest lényeges növekedést jelent - ám még mindig sokan vanna, a Pénzcentrum felmérése szerint az utazók harmada, akik nem kötnek biztosítást.
Nemek szerint az látszik, hogy ebből a szempontból a nők valamivel alaposabbak: 71 százalékuk nyilatkozta, hogy nem indul el nyaralni anélkül, hogy családtagjait biztonságban ne tudná. Kor szerinti megoszlásban ha vizsgáljuk, az látszik, hogy minél idősebb valaki, annál nagyobb valószínűséggel köt biztosítást: a 25 év alattiak 53,1 százaléka, míg 64 év felett ez az arány már 74 százalék. De az iskolai végzettség is befolyásolja ezt: minél képzettebb valaki, annál valószínűbb, hogy bebiztosítja magát nyaralás előtt.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Lakóhely szerint Pest, Baranya és Csongrád-Csanád vármegyékben élők a leglelkesebb utasbiztosítást kötők, míg Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében a legalacsonyabb ez az arány.
Milyen szállástípust keresel általában?
Favorizált szállástípusok tekintetében sem ért túl nagy meglepetés minket: a kitöltők majdnem fele írta, hogy apartmanba megy legszívesebben, főleg a családosok. Arra számítottunk, hogy akinek nincs gyermeke, az szívesebben megy szállodába apartman helyett, de nem így van: 45 százalékuk ragaszkodik a saját konyhához, a nagyobb terekhez. Szintén meglepő volt, hogy a kempingeket mennyire kevesen használják itthon, holott az egyik legolcsóbb, bár tényleg nem a legkényelmesebb szállásforma.
A kutatásról
A Pénzcentrum nem reprezentatív kutatásában összesen 10 954-en vettek részt, nagyobb részük, 54,6 százalékuk férfi. Az életkori megoszlás szerint legnagyobb részük 36,1 százalékuk 41 és 55 év közötti, 23,3 százalékuk 64 év feletti, 17,9 százalékuk 25 és 40 év közötti, 19,1 százalékuk 56 és 64 év közötti és 3,6 százalékuk volt 25 év alatti.
Lakóhely szerint 30,6 százalékuk él a fővárosban, 14,4 százalékuk Pest megyében, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 3,8 százalékuk. A legkevesebb kitöltő Nógrád megyéből volt. De rákérdeztünk a legmagasabb iskolai végzettségre is, ezek szerint 44,2 százalék legfeljebb középiskolát, 26,1 százalék főiskolát, 25,2 százalékuk egyetemet végzett. 2,5 százaléknyian voltak azok, akiknek a legmagasabb iskolai végzettsége az általános, és 1,9 százaléknyian, akik PhD fokozatot szereztek.
Foglalkozásukat tekintve többségben vannak a nyugdíjasok és az alkalmazottak, de vállalkozó és közalkalmazottak is kitöltötték nagyjából 10-10 százalékos arányban. Ami a családi állapotot illeti, a kitöltők több mint fele házas, 21,5 százalékuk kapcsolatban él, 19,9 százalékuk egyedülálló. Válaszadóink többségének, 35,6 százalékuknak kettő gyermeke van, 23,2 százalékuknak 1, a nagycsaládosok aránya kb. 15 százalék, 25,7százalékuknak nincs gyermeke.