Pénzcentrum • 2023. június 1. 19:04
2400 forint a sajtos-tejfölös lángos a Dagály strand büféjében, 40 százalékkal drágább, mint egy éve ilyenkor. Persze nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen az élelmiszerárak nagyjából ennyivel emelkedtek Magyarországon egyetlen év alatt.
Nem is igazi a nyár a nyár, a lángosárak miatti siránkozás nélkül, de ez azért már tényleg sok! Vakmajom a Dagály lángosárait hasonlítja össze évről évre, méghozzá a sajtos-tejfölösét, hisz tulajdonképpen csak azt érdemes enni.
- 2020: 1100 forint
- 2021: 1300 forint
- 2022: 1700 forint
- 2023: 2400 forint
Ez azt jelenti, hogy tavalyelőtt 18%, tavaly 31%, idén pedig már 41 %-os az áremelkedés.
Mint jól látszik ebből is, idén nyáron is folytatódhat az áremelkedés a strandi büfékben, elsősorban az alapanyag- és az energiaköltségek növekedése, valamint a munkaerőhiány következtében.
Az Oeconomus előrejelzése szerint 2023-ban a sima lángos ára 900-1300 forint között lesz a strandokon.
Árstop vs. 70 szőzalék
A kiskereskedelmi forgalomban a háztartások fixált áron vásárolhatják meg a cukrot, lisztet, étolajat és a tejet (árstop), így ezek fogyasztói átlagárai 2022 áprilisához képest érdemben nem változtak. Ugyanakkor a nagykereskedelmi forgalomban jelentős árnövekedést mutattak ezek a termékek is, mely a strandok büféinek vállalkozóit is érintheti.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
És mivel sem a sajt, sem a tejföl nem árstopos, sőt, a tejföl a legfrissebb adatok szerint 75,3 százalékkal drágult, a sajt 45,4 százalékkal.
De hogy ennek pontosan mi az oka, az sokakat érdekel: a magyar termelők és feldolgozók versenyképességének erősítése és a tejtermékek fogyasztói árainak csökkentése érdekében a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács felülvizsgálja a nyerstej árát meghatározó árprognózis módszertanát – erről állapodtak meg a tejpiaci szakmaközi szervezet és a Gazdasági Versenyhivatal vezetői. A módosításra a GVH szakértői tettek javaslatot a tej és tejtermékek piacán végzett gyorsított ágazati vizsgálat megállapításai alapján. A GVH célja, hogy a megállapításai és javaslatai olyan gyakorlati intézkedéseket indukáljanak, amelyek hozzájárulnak az élelmiszerinfláció letöréséhez.
Címlapkép: MTI Fotó: Kallos Bea