Reichenberger Dániel • 2023. január 2. 17:30
Jelentősen megdrágultak a magyarországi szállások 2022-ben, de az iparági szereplők véleménye szerint így is jó évet zárt a magyar turizmusnak ez a szegmense. Szakértőket kérdeztünk arról, megindulhat-e még ettől az olcsósodás idén, vagy a vágtató infláció és energiaválság árnyékában már a megfizethető pihenésről is le kell mondani?
Mint korábban mi is beszámoltunk róla, a belföldi turizmus kis mértékű visszaesésére és a külföldi vendégek számának stagnálására számít az új évben a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége. Flesch Tamás elmondása szerint a 2022-es évben továbbra is Németországból és Nagy-Britanniából érkezett a legtöbb külföldi vendég, bár számuk a korábbi csúcsévhez képest csökkent. Komoly „csapást” jelentett viszont mind Budapest, mind a vidék (legfőképpen Hévíz) szempontjából az orosz vendégkör elmaradása. Minderről Flesch Tamás, a a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségnek megválasztott elnöke beszél az InfoRádiónak.
Hozzátette azt is, hogy a magyar szállodáknál 15-20 százalékos áremelések voltak forintban mérve, és ez meghaladja az európai átlagárakat a gyenge forint miatt.Budapest azonban a külföldieknek szóló eurós árakban még mindig nem tudta elérni a 2019-es átlagokat a gyengélkedő nemzeti valuta miatt.
Forint és rezsi húzták fel az árakat
Hogy pontos képet kaphassunk, megkérdeztük a Magyar Apartmankiadók Egyesületét, mi okozta ezt a brutális drágulást, és mire lehet számítani 2023-ban. A szervezet elnöke leszögezte, hogy a forint romlása is közrejátszott, de ennél is fontosabb, hogy az emelkedő rezsiárak sem tettek jót a szektornak - és még így sincs okuk panaszra a tavalyi évet illetően.
Jelentősen drágultak már a budapesti szállások is 2022-ben, csak ha euróban nézzük, 15 százalék közüli volt az áremelkedés, vagyis a forint gyengülésével párhuzamosan is drágultak a szállások. Viszont a forinttal való fizetés egy versenyelőnyt jelent Budapestnek, hiszen a nyugati turisták sokkal szívesebben költenek nem euróval fizető országokban. Persze az energiaválság közepette a nyugati turisták is sokkal jobban megnézik, hol költsék el a pénzüket, az így is kijelenthető, hogy a magánszállásoknak 2022 jó év volt, annak ellenére, hogy folyamatosan emelni kellett az árakat. Igaz az is, hogy a covid alatt a magánszállások, apartmankiadók háromnegyede eltűnt, tehát volt is honnan felállni
- mondta a Pénzcentrumnak Schumicky Balázs. Hozzátette azt is, hogy megjósolhatatlan, meddig tart még a drágulás, ugyanis ez attól is függ, mennyi turista érkezik Budapestre: az energiaválság beleszólhat ebbe is.
Az oroszok és az ukránok teljesen eltűntek a turisták közül, előbbiek eltűnése nagy csapás, mert jól költő vendégeknek számítanak. A nyugati, mondjuk angol, német vagy francia turistk egyelőre ugyanakkora mértékben érdeklődnek hazánk szépségei és szolgáltatásai iránt mint eddig, de az kérdéses, meddig lesz ez így – ha egyre többet és többet fizetnek majd otthon az energiáért, akkor nagyon meg fogják nézni, hogy mennyit költenek még akkor is, ha olyan olcsó turisztikai célpontot választanak, mint amilyen a magyar főváros
- tette hozzá a szakmai szövetség vezetője.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Még mindig szeretünk itthon nyaralni
De attól sem kell félni, hogy a magyarok hűtlenül elhagyják a belföldi nyaralást: mint a Szállás.hu-tól megtudtuk, 2022-ben ez az utazási mód, a naralásnak, pihenésnek ez a típusa töretlenül népszerű tudott maradni.
17,5 százalékkal nőtt a bruttó szobaár bevétel 2022 nyarán tavalyhoz képest, a foglalások darabszáma 7,4 százalékkal gyarapodott a Szallas.hu adatai szerint. Egy főnek egy éjszaka átlagosan 11 ezer forintba került, ami átlag 11,4 százalékos drágulást jelent. Bár tavalyhoz képest nőtt a külföldre szóló foglalások aránya, még így is jóval több magyar nyaralt idén belföldön, mint 2019-ben
- írta lapunknak a szállás.hu. Kiemelték azt is, hogy már sokkal komolyabb az előfoglalási kedv, amit szintén a covid tépázott meg a maga idejében.
A vendégek újra bátrabbak az előfoglalást illetően, hiszen a lemondási díj nélkül és az előlegfizetés nélkül foglalható opciók anyagi biztonságot jelentenek számukra. Augusztusban foglalási számban ugyan lassulást tapasztaltunk, de ez a 2019-es trendek alapján várható volt, hiszen a COVID előtti időszakban is hangsúlyosabb volt az előfoglalás a nyárra. Ugyanakkor ez az összeredményben nem okozott visszaesést, hiszen az előfoglalás nagyobb ütemű volt, mint az elmúlt két évben, és egyébként 2019-hez képest is erősebbre sikerült
- mondta a Pénzcentrumnak Kelemen Lili, a Szállás.hu szóvivője.