Pénzcentrum • 2022. április 1. 10:31
Egyre többet olvashatunk arról, hogy a koronavírus, és a háború gazdasági hatásai milyen mértékben írhatják át a nyári utazásokat. A pénzromlás, az infláció, a háború és az üzemanyag árak emelkedése ugyanis bizonytalanságot okozhat ebben a szektorban is.
A koronavírus és a háború gazdasági hatásai milyen mértékben írhatják át a nyarunkat? Mennyi spórolt pénzzel merjünk utazni idén? A Fókusznak Nagy Bálint a Pénzcentrum lapigazgatója elmondta, hogy véleménye szerint csak akkor utazzon valaki, ha otthon pénzügyileg stabil a helyzete, biztos munkahelye van, van megtakarítása, idetartozik az is, hogy van vész tartaléka, ami egy család költségvetése szempontjából az 6-12 havi megélhetési költségnek felel meg.
A belföldi turizmus éppen csak helyreállt a világjárvány okozta helyzetből, mire elkezdődött a háború. A magyar turisztikai szektor kezd kilábalni ugyan, viszont ezt kevésbé befolyásolja a háborús helyzet. Azonban a külföldi utazások, nyaralások helyzete kérdéssé vált, hiszen az elszálló infláció és üzemanyag árak miatt bizony a repülőjegyek is drágulhatnak. Így pénzügyileg nem biztos, hogy mindenki megengedheti magának majd az utazást, ugyanis az árak nyárra tovább emelkedhetnek.
A geopolitikai helyzet miatt főleg keletre nem érdemes most utazni, biztonsági szempontból sem. Ha mégis erre indulnánk, úgy érdemes a biztosító társaságoknál érdeklődni, hogy milyen biztosítást érdemes kötni
- tette hozzá Nagy Bálint, aki elmondta, hogy a pénzromlás felgyorsult, és a háború miatt is felmerülhet az hogy komoly drágulás jöhet még a továbbiakban. Jelenleg a megtakarítások helyzete is turbulens, kérdéses, hogy meg tudjuk-e őrizni a pénzünk értékét, így nem biztos, hogy ez az az időszak amikor költekeznünk kellene.
Idén tervezünk utazást de még nem merjük lefoglalni, nem a járvány miatt, hanem a háború miatt jóval megfontoltabbak vagyunk anyagilag és biztonság szempontjából
- mondta Cserháti Tamara, aki családjával még nem foglalt le semmilyen utat. Király Peti megfelelő körültekintéssel elutazna, de a Michelin csillagos séf Rácz Jenő vagy a lelkes utazó Kabát Peti számára sem kérdés az útirány. Sokan azonban sokkal óvatosabbak a gazdasági helyzet miatt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A szakértő szerint azonban fontos, hogy mindig, minden utazásra előre készüljünk. Így a háború miatt különösen fontos, hogy alaposan tájékozódjunk, például a biztosítási feltételekről; míg a gazdasági helyzet miatt személyi kölcsönt pedig csak nagyon megfontoltan vegyünk fel egy-egy áhított úticél miatt.
A repülős utazásoknál érdemes hamar foglalni, ha nemzetközi útra mennénk, hiszen az infláció és az üzemanyag árak miatt várhatóan el fog szállni a repülőjegyek ára is. Akkor utazzon valaki ha otthon stabil a pénzügyi helyzete, van biztos munkahelye, van megtakarítása, vésztartaléka, ami 6 -12 havi megélhetési költségnek felel meg.
- fejtette ki a szakértő, aki hozzátette, hogy érdemes kiszámolni, hogy mit bír el a családi kassza.