Pénzcentrum • 2021. április 18. 22:00
Debrecenben tavasszal a történelmi belváros, a Nagyerdő ébredezése, a látványosan virágzó fák és bokrok gyönyörködtetik a szemet. Érdemes kirándulást tervezni ebben az időszakban és felfedezni a cívisváros megannyi természeti és kultúrtörténeti értékét.
Íme 10 bakancslistás tipp a Visit Debrecentől, hogy mit érdemes felkeresni tavasszal a cívisvárosban a jól ismert látnivalókon túl.
1. Sétáljunk végig a Piac utcán, a híres debreceni vásárok egykori helyszínén! Útközben csodáljuk meg a szépséges belvárosi palotákat és kereskedőházakat. A mi kedvenceink a Simonffy utca sarkán álló impozáns ikerbérház, az Első Debreceni Takarékpénztár rózsaszín palotája a Kossuth utca sarkán, a Piac utca 41. szám alatti Rickl-ház, ahol Szabó Magda anyai felmenői működtették híres vegyeskereskedésüket, és a 20. szám alatti klasszicista Városháza, ahonnan több mint 450 éve irányítják a várost.
2. Ha a Kossuth térről már szemügyre vettük a főtéren álló Református Nagytemplomot, kukkantsunk az épület mögé is. A tavaszi virágözönben pompázó Emlékkertből nemcsak a Nagytemplom, de a Református Kollégium impozáns épülete is megkapó látványt nyújt. A hangulatos parkban érdemes kicsit barangolni, itt található ugyanis a hajdúkat letelepítő Bocskai István szobra, az ellenreformáció idején elhurcolt protestáns lelkészek emlékoszlopa és a reformáció emlékműve.
Útközben felkereshetjük a 16. századi hitviták emlékét őrző, legendás Líciumfát is a Füvészkert és a Múzeum utcák sarkán.
3. A Déri tér a debreceni belváros kihagyhatatlan pontja. Az egykori Pap-tava, ahol valaha füvészkert működött, ma a város egyik leghangulatosabb parkja. Itt található a Déri Múzeum gyönyörű neobarokk épülete, előtte látványos lépcsősorral és csobogóval, ami közkedvelt szelfipont. A múzeum előtt látható Medgyessy Ferenc négy allegorikus szobra, a téren pedig további három alkotása.
Ha arra járunk, ne hagyjuk ki az Év Fája 2020 versenyen különdíjas monumentális kocsányos tölgyet sem, amely matuzsálemi korával tanúja volt a tér megannyi átalakulásának.
4. Egy séta Debrecen óvárosában minden évszakban maradandó élmény. Barangoljunk Szentlászlófalva, Mesterfalva és Debrecenfalva kacskaringós utcáin, ahol még ma is találni régi cívis házakat és macskaköves útszakaszokat. A séta során figyeljük meg a beszédes utcaneveket – Kétmalom, Ajtó, Kút, Domb stb.
A múltidéző helyszínek iránt rajongók keressék fel Domb utca 16. szám alatti házat, ahol Szabó Magda élete első éveit töltötte; a Tímárházat a Nagy Gál István utca 6. szám alatt, ami Debrecen egyetlen, helyszínen megőrzött ipartörténeti emléke; vagy a város legrégebbi cívis házát a Kígyó és Lorántffy utcák kereszteződésében.
5. Üljünk fel az 1-es villamosra és tegyünk egy kört a belvárostól a Nagyerdőig! Javasoljuk a leszállást a Bem téren, a Nagyerdő kapujában, ahonnan gyalog érdemes folytatni a túrát. Itt, a Simonyi úton található Debrecen legszebb, több mint kétszáz éves múltra visszatekintő fasora, közte gyönyörű századfordulós villák, egykori nyári lakok bújnak meg. Ha tetszik a környék, érdemes letérni a Simonyi út mellékutcáiba, ahol hasonló látvány és hangulat vár bennünket.
6. Bringázzuk körbe a Nagyerdőt, majd pihenjünk a Békás-tó partján vadkacsák társaságában! A Nagyerdei park kacskaringós erdei ösvényein barangolva a természet apró csodáit és a százéves fák között megbúvó landart-alkotásokat fedezhetünk fel, míg a kisebbek a természetes alapanyagokból készült Békás-tavi játszótéren szórakozhatnak önfeledten.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
7. Sétáljunk végig a Nagyerdő egyik legszebb részén, a Medgyessy sétányon és keressük meg a fák és sövények közt megbúvó irodalmi szoborpark alkotásait. Többek között Fazekas Mihály, Tóth Árpád és Ady Endre „köszönt” majd bennünket.
A szobrokon túl érdemes közelebbről is szemügyre venni az egykori patinás nyári villákat, valamint a Régi Vigadó klasszicista épületét, ahol már 19. században is fürdőház és mulató működött.
8. Debrecen kétségkívül legimpozánsabb építménye a Debreceni Egyetem főépülete, amit nemcsak kívülről, de belülről is fel kell fedezni. Lenyűgöző a 700 négyzetméteres üvegtetős Díszudvar, amit árkádos folyosórendszer fut körbe.
Az épület előtt a város legszebb francia parkját találjuk, közepén hatalmas szökőkúttal és embernagyságú szobrokkal. A főépület mögött most is várja a látogatókat az egyetem botanikus kertje, amely tavasszal igazán mesés látványt nyújt.
9. A Nagyerdőn nemcsak a természeti környezet, de az épített örökség is rendkívül gazdag. Míg a Simonyi úton és az egyetem környékén századelős villák és patinás középületek sorakoznak, a Pallagi úton és környékén a modern építészet remekei kínálnak megannyi látnivalót, köztük a természeti közegbe szinte észrevétlenül beleolvadó, 20 ezer férőhelyes, modern Nagyerdei Stadiont és a gigantikus tájépítészeti alkotásként is értelmezhető Aquaticum Strandfürdőt. Ha van rá lehetőség, másszuk meg a több mint százéves Nagyerdei Víztorony kilátóját, ahonnan mindkét épületre csodás rálátás nyílik.
10. A város külterületein, a Nagyerdőről egy kellemes erdei sétával vagy kerékpártúrán juthatunk el Pallagig, ahol az egykori Magyar Királyi Gazdasági Akadémia patinás épülete és díszkertje, valamint a Nemzetközi Iskola modern épülete kéri figyelmünket.
Debrecentől északkelet felé a mesés Erdőspusztákon kalandozhatunk tovább, ahol varázslatos erdei túraútvonalak, csillogó vizű tavak, fák lombkoronájába nyúló kilátók, barátságos kiránduló- és pihenőhelyek ígérnek természetközeli élményeket.